Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Kolik zaplatíme za odpady v roce 2024

Kolik zaplatíme za odpady v roce 2024

2. 1. 2024

Náklady města na odpadové hospodářství stále rostou. Na vině je velké množství směsného komunálního odpadu (SKO) a objemného odpadu, který ve Svitavách vyprodukujeme. Tento odpad se odváží na skládku, což škodí našemu zdraví, životnímu prostředí a také našemu rozpočtu. Právě kvůli škodlivosti skládkování nabyl v roce 2021 na účinnosti nový zákon o odpadech, který nastavil pro obce přísné limity vyprodukovaného odpadu a také vysoké poplatky za jeho uložení. Tyto limity se přitom každoročně snižují a poplatky za skládkování naopak zvyšují.

Zastupitelstvo města Svitavy na svém zasedání dne 11. prosince 2023 schválilo návrh obecně závazné vyhlášky o místním poplatku za systém odpadového hospodářství, který stanovuje poplatek na rok 2024 ve výši 1032 Kč / občan / rok. Oproti roku 2023 dochází k navýšení poplatku o 108 korun. Hlavními příčinami nárůstu poplatku jsou již uvedené zvýšení poplatků za skládkování, zvýšení DPH na služby odpadového hospodářství z 15 % na 21 %, a také růst dalších nákladů na straně svozové společnosti LIKO Svitavy a.s., která pro město tyto služby zajišťuje (mzdy, energie, PHM).

Čísla ukazují, že se občané Svitav do třídění odpadu stále více zapojují. Proto město Svitavy letos opět zvýší svůj příspěvek za odpad na každého občana, jako poděkování za aktivní přístup k třídění. Pro rok 2024 je vyčleněno 685 776 Kč, které město za občany svozové oblasti zaplatí, aby nemusel být poplatek ještě vyšší.

Pro bližší představu. Průměrná produkce směsného komunálního odpadu včetně objemného odpadu přesahuje ve Svitavách hodnotu 208 kg na trvale hlášeného obyvatele a rok, přičemž zákon o odpadech počítá pro rok 2024 pouze s průměrnou hodnotou 170 kg, kterou může město uložit na skládku bez dalších sankčních poplatků. Jedinou možnou cestou, jak snížit produkci směsného komunálního odpadu je kombinace:

• předcházení jeho vzniku (např. kompostováním),
  • lepší úroveň třídění,
  • větší zapojení obyvatel bytových domů, u kterých bohužel větší anonymita a týdenní svozy vedou ke zhoršené úrovni třídění odpadu.

V rámci podpory předcházení odpadů má město Svitavy pro rok 2024 připraven program bezplatné zápůjčky 1 000 kusů kompostérů pro obyvatele rodinných domů, vlastníky zahrad a veřejné organizace typu škol a sociálních zařízení. Ti, co již vyplnili dotazník zájmu o kompostér, budou v jarních měsících informováni o termínech výdeje. Noví zájemci si o něj mohou ještě stále požádat

Děkujeme vám, že i přes citelný nárůst poplatku v posledních letech nepřestáváte třídit, ke splnění ambiciózních cílů stanovených zákonem o odpadech v souvislosti s blížícím se zákazem skládkování jiná cesta ani nevede. Do roku 2025 bychom totiž měli zvýšit úroveň recyklace komunálních odpadů nejméně na 55 % celkové hmotnosti komunálních odpadů vyprodukovaných na území České republiky.

Platba poplatku

Poplatek lze zaplatit pouze jednorázově na celý rok v období od 2. ledna do 30. června 2024. I když poplatek zůstává splatný jednorázově, za jednotlivé členy domácnosti ho lze platit zvlášť. Vícečlenné domácnosti se tak mohou vyhnout jednorázovému vysokému výdaji za celou domácnost.

Poplatek je možné zaplatit v hotovosti nebo kartou v budově městského úřadu v ul. T. G. Masaryka 25 (v letošním roce již nebudou rozesílány složenky!). Případně bezhotovostně na účet č. 19-520591/0100, váš VS k poplatku zůstává neměnný, je možné si ho ověřit u pracovnic odboru životního prostředí Jany Alexové (461 550 253) a Lenky Štarmanové (461 550 254), u kterých také získáte další informace.

Vít Baránek, odbor životního prostředí

vložila: Kateřina Kotasová