Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Dotační program pro lékaře

Dotační program pro lékaře

22. 3. 2023

Populace praktických i zubních lékařů stárne a během několika málo let hrozí, že nebude na území Svitav dostatečně pokryta primární zdravotní péče zajišťovaná praktickými a zubními lékaři. Ačkoliv stěžejní opatření musí být přijímána zejména na úrovni zdravotních pojišťoven, které jsou garanty dostupné péče, a ministerstva zdravotnictví, které je mj. odpovědné za vzdělávání lékařů, je město Svitavy připraveno situaci ve městě také řešit. Na svém území plánuje vytvořit motivační podmínky pro mladé začínající zubní i praktické lékaře díky dvěma vypsaným dotačním titulům.

První dotační titul řeší podporu lékařů, kteří začnou na území města poskytovat zdravotní péči v oboru všeobecné praktické lékařství pro dospělé. Druhý dotační titul formou stipendia motivuje studenty pětiletého magisterského programu „Zubní lékařství“ k úspěšnému ukončení studia a následnému zahájení praxe v zubním lékařství na území města Svitavy.

Záměr města s vypsáním titulů byl projednán jak s místními praktickými lékaři, tak se stomatology.

Pro praktické lékařství budou praxe zajišťovány ve Svitavské nemocnici a odbornosti, které v nemocnici zajišťovány nejsou, budou realizovány v okolních nemocnicích Pardubického kraje. Školicím garantem bude MUDr. Robert Wohl. Nového praktického lékaře podpoří město jednorázovou dotací ve výši 1 milion korun, které bude moci využít na krytí nutných nákladů.

Pro dva zájemce z řad studentů medicíny v oboru "Zubní lékařství" bude připraveno stipendium v roční výši 200 tisíc korun po dobu čtyř let a zajištěno následné místo pro realizaci praxe ve městě.

Podmínkou zisku dotace je v obou případech minimálně pětiletá praxe následně vykonávaná ve Svitavách. Žádosti o dotace mohou zájemci podávat od 20. června do 31. července 2023.

Informace - dotační program pro studenty zubního lékařství

Informace - dotační program pro lékaře všeobecného lékařství