Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Železniční výluka na trase do Brna

Železniční výluka na trase do Brna

20. 5. 2022

V minulém týdnu zahájila Správa železnic (SŽ) přípravnými pracemi sanaci nestabilního náspu mezi stanicemi Březová nad Svitavou a Svitavy.
Již od roku 2010 totiž dochází k poruchám stability železničního náspu v zástavbě obce Hradec nad Svitavou. Protože nepomohly ani úpravy druhé traťové koleje v roce 2016, rozhodla se SŽ pro výměnu celého tělesa náspu v nejpostiženějším úseku o délce 147 metrů. Díky tomu dojde ke zrušení stávajícího snížení traťové rychlosti a vlaky tudy budou moci projíždět rychlostí 140 km/h.

Náplní prací bude kompletní náhrada stávajícího náspu. Pro zaručení dlouhodobé stability je navrženo vyztužení zeminy pomocí geomříží, jež budou ukotveny do štěrku. Násep bude opatřen ochrannou vrstvou, která bude pokryta separační geotextilií a biodegradační rohoží s ornicí. Současně se bude řešit odvodnění v dotčené oblasti. Stavbaři dále provedou výměnu železničního svršku a sanaci železničního mostu přes polní cestu a nedalekého propustku. Dojde také k úpravě trakčního vedení a zajistí se ochrana kabelů. Práce potrvají až do letošního října a celkové investiční náklady stavby dosahují 86 milionů korun.

Stavba se dotkne nejen cestování mezi Březovou nad Svitavou a Svitavami, kde bude od 1. června až do 26. srpna nepřetržitá výluka. Ale také celkově cesty do Brna.

Výluka začne platit ve středu 1. června od 4:00 hodin, přičemž vlaky R 876, 874 a Os 4762 pojedou v tento den bez omezení. Ukončena bude v pátek 26. srpna, kdy pojedou bez omezení pouze vlaky Os 4781 a R 879. Všechny ostatní spoje budou nahrazeny náhradní autobusovou dopravou, která bude jezdit podle výlukového jízdního řádu, který najdete v příloze.

Po dobu výluky budou vlaky kategorie Sp, R a IC nahrazeny autobusy v úseku Brno – Svitavy (náhradní autobusová doprava bude organizována dle výlukového jízdního řádu).
V úseku Brno - Blansko jsou vlaky nahrazeny dle výlukových jízdních řádů linek xS2B Brno, Benešova tř., hotel GRAND – Blansko a xS2K Brno-Královo Pole – Blansko.

Os vlaky jedou v úseku Blansko – Letovice dle výlukového jízdního řádu, v úseku Letovice – Svitavy budou nahrazeny autobusy dle výlukového jízdního řádu!

Stanoviště autobusů náhradní dopravy bude označeno a ve Svitavách umístěno před staniční budovou.

Úplně hotovo by na trase Brno - Svitavy mělo být do ledna 2023. Více informací na webu www.cd.cz. Téma je podrobněji zpracováno také na stránkách integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje.