Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Z prosincového zasedání zastupitelstva

Z prosincového zasedání zastupitelstva

11. 12. 2020

Ke svému poslednímu jednání zasedl základní orgán obce dne 9. prosince 2020. Zasedání se účastnilo 24 zastupitelů z celkových 26 a na programu měli volení zástupci města hned 5 bodů.

V úvodu zasedání byla schválena pravidla rozpočtového provizoria na rok 2021. Vzhledem k tomu, že rozpočet města bude schvalován až v 1. čtvrtletí příštího roku (podle plánu práce zastupitelstva na zasedání dne 17. března 2021), je potřeba tímto krokem zajistit plynulost hospodaření města, zřízených a založených organizací. Pravidla tohoto provizoria byla navržena i schválena ve vazbě na schválený rozpočet roku předchozího. Podle tohoto provizoria tak tedy bude každý měsíc do schválení rozpočtu uvolněna jedna dvanáctina loňských výdajů.

Zastupitelé také schválili plán práce zastupitelstva na celý kalendářní rok 2021. Jednotlivá zasedání jsou naplánována na následující data: 27. ledna, 17. března, 12. května, 23. června, 8. září, 3. listopadu a 8. prosince (ve všech případech středa).

Dále zastupitelé vzali na vědomí zprávu o sociální problematice, stejně tak jako výroční zprávu společnosti Seniorcentrum města Svitavy s.r.o. a zprávu o činnosti organizační složky Sociální služby města Svitavy. Zastupitelé také využili přítomnosti vedoucích jednotlivých složek a společností a téměř jednohlasně pochválili nastavený a dodržovaný nadstandard pečovatelských i dalších sociálních služeb, kterým se na území města věnuje nejedna organizace.

Po majetkoprávních úkonech se v závěru zasedání věnovali zastupitelé operativním zprávám. V nich bylo nejočekávanějším materiálem obecně závazné vyhlášky o poplatku za komunální odpad. Vlivem nejrůznějších faktorů, především pak nového zákonu o odpadech, se částka za komunální odpad vyšplhala na 780 korun za jednoho plátce. Město však již zahájilo spolupráci s odbornou firmou JRK, aby v následujících letech bylo schopné zefektivnit přístup k nakládání s odpadem i jeho svozem, což se v budoucnu promítne i v samotné ceně (více v samotném příspěvku o poplatku za komunální odpad). Dále došlo například ke schválení finanční spoluúčasti města v minimální výši 598 tisíc korun v Programu prevence kriminality města Svitavy v roce 2021, který předpokládá dotaci z Ministerstva vnitra České republiky a v jehož rámci by mělo dojít především k zajištění rostoucí efektivity městského kamerového systému. Město poskytne také dotaci ve výši 70.000 Kč Automotoklubu Svitavy, který za tyto finanční prostředky pořídí nové bezpečnostní vaky do zatáček plochodrážního oválu, které vyvinula a zhotovila svitavská společnost Svitap. Peněžní injekci obdrží také Městské muzeum a galerie, a to ve výši 300 tisíc Kč. Důvodem je neočekávaná rychlost rekonstrukce Velkého mechanického betlému. I přes to, že se podařilo muzeu získat podporu z Ministerstva kultury ČR, restaurátorům Petrovi a Šárce Bergerovým se podařilo zrestaurovat daleko více figurek, než bylo v plánu a došlo také k restaurování nejsložitějších mechanik betlému. Původní plán, že celý mechanický betlém bude kompletně zrestaurován v roce 2022, se tak zatím daří plnit a věříme, že to dopadne. V současné chvíli je hotová první třetina a můžete ji v přízemí svitavského muzea navštívit, jste srdečně zváni.

Jiří Johanides