Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Jaké budou změny v parkování na náměstí

Jaké budou změny v parkování na náměstí

21. 3. 2023

Úhradu za parkování v historickém centru zavedlo město Svitavy v roce 1992. Hlavním cílem zpoplatnění parkování bylo především usměrnění parkování a zajištění průjezdnosti celým prostranstvím.

V roce 2018 vedení města při diskusi s podnikateli přislíbilo, že bude činit opatření, aby rezidenti žijící na náměstí, přes den odjeli svým vozem do práce nebo za něj zaplatili. Důvodem tohoto požadavku bylo uvolnění místa pro potenciální zákazníky.

Na základě avizované revize nařízení, ke které starosta na lednovém zastupitelstvu vyzval, bude Nařízení města Svitavy upraveno.

Minulý týden projednala dopravní komise zaslané návrhy a došla ke konkrétnímu doporučení. S tímto doporučením se na včerejším jednání ztotožnila Rada města Svitavy, která pověřila Odbor dopravy MěÚ a Městskou policii Svitavy, aby činily postupné kroky k realizaci novelizace, schválení a nabytí účinnosti Nařízení města Svitavy, kterým se vymezují oblasti města, ve kterých lze komunikace nebo jejich určené úseky užít k stání silničního motorového vozidla pouze za cenu sjednanou v souladu s cenovými předpisy a ceníku úhrady za parkovací lístek zakoupený prostřednictvím parkovacích automatů nebo prostřednictvím elektronické platby a za parkovací známku ve Svitavách.

Toto nařízení by mělo vejít v platnost 1. července 2023 (především z důvodu dodržení veškerých lhůt).

Co nás tedy od 1. července čeká nového?

1. Pro běžné návštěvníky náměstí se nic nezmění, stále budou mít k dispozici 30 minut parkování zdarma, platba parkovného zůstane neměnná.

2. Držitelé průkazů ZTP, ZTP/P, O2, O5 a O7 budou moci nově parkovat na náměstí kdekoliv ZDARMA.

3. NOVĚ bude zavedena zlevněná cena parkovacích karet (roční / pololetní), a to pro:

• občana majícího trvalý pobyt v dané lokalitě
  • občana s nájemní smlouvou v dané lokalitě (občan musí mít trvalý pobyt ve Svitavách)

!!! Podmínkou zlevněné karty je, že vozidlo musí být psané na výše uvedenou fyzickou osobu (nikoli na firmu nebo jinou FO).

4. Podnikatelé budou mít také výhodnější podmínky pro nákup parkovací karty.

V příloze naleznete podrobný dokument k problematice parkování ve Svitavách, včetně zajímavých grafů a zaslaných návrhů na změnu ceníku.