Úvod » Odpady » Šetřete naši přírodu i svoje peníze

Šetřete naši přírodu i svoje peníze

Svitavy pořídily v roce 2021 z operačního programu Životní prostředí 1 400 nádob o objemu 240 litrů určených k  adresnému svozu plastů. Přes 1 000 domácností díky tomu třídí plasty pohodlně přímo u domu. Vypůjčené nádoby jsou určené pro obyvatele rodinných domů a menších bytových domů (do 8 bytových jednotek) a jejich svoz probíhá jednou měsíčně (termíny pro rok 2023). Pokud svoji nádobu stále nemáte, stačí vám vyplněnou žádost odeslat na mail vit.baranek@svitavy.cz a můžete začít třídit pohodlně od domu.

Cílem změny je nejen finanční stabilizace odpadového hospodářství našeho města, ale i zvýšení pohodlí pro vás, občany našeho města. Už nebudete muset s plastovým odpadem docházet do sběrných hnízd, protože s novým systémem se nádoby budou svážet měsíčně  přímo od vašeho domu.

Ke stažení:

 

Proč mám třídit?

V roce 2021 vstoupil v platnost nový zákon o odpadech. Tato novela navazuje na celoevropskou legislativu, jejímž cílem je konec skládkování a uvádí, že v roce 2035 by míra třídění v obcích a městech měla dosahovat 70 % z celkového množství komunálního odpadu (pro vaši představu, současná míra třídění ve Svitavách dosahuje cca 25 %). Pokud bude naše město produkovat vysoké množství směsného komunálního odpadu, radikálně se navýší náklady na odpadové hospodářství, což by mohlo mít vliv i na poplatky občanů. Třídění odpadu je proto v zájmu každého z nás. Město jako první krok pořídilo nádoby na plast, teď už je to na vás, občanech. Zapojte se do adresného sběru a šetřete nejen přírodu, ale i svoji peněženku. Rádi také připomeneme, že nákup těchto žlutých nádob na třídění plastového odpadu nemá přímý dopad na cenu svozu komunálního odpadu v našem městě. Tématicky spolu souvisí, ovšem tato investice se na ceně poplatku neodráží.

Co patří do nádoby na plast?

  • kelímky a krabičky od potravin, nápojové kartony TETRAPAK
  • obaly od kosmetických a pracích prostředků
  • fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve

Co nepatří do nádoby na plast?

  • mastné obaly, obaly se zbytky potravin nebo čisticích prostředků
  • obaly od žíravin, barev či jiných nebezpečných látek
  • novodurové trubky a podlahové krytiny

 

Výdej nádob bude pokračovat na základě individuální dohody (nádoby jsou umístěny v sídle LIKO SVITAVY a. s., Tolstého 2114/13). Vyplňte níže uvedený formulář, zašlete jej na email: vit.baranek@svitavy.cz a začněte třídit pohodlně od domu. 

Ke stažení:

Děkujeme, že třídíte srdcem!