Úvod » O městě » Aktuálně » Tiskove Zpravy » ZMĚNY V SYSTÉMU PARKOVÁNÍ NA NÁMĚSTÍ MÍRU VE SVITAVÁCH

ZMĚNY V SYSTÉMU PARKOVÁNÍ NA NÁMĚSTÍ MÍRU VE SVITAVÁCH

8. 12. 2021

Během následujícího roku dojde ke změně v parkovacím systému na náměstí Míru ve Svitavách. To mnohdy připomíná spíše velké parkoviště než historickou část města. Město Svitavy proto plánuje změnu ceny placeného stání. Navíc chce náměstí více uzavřít a umožnit z něj pouze jeden výjezd. Díky tomu bude možné v budoucnu využít bezplatného krátkodobého parkování. Náměstí se také nově změní v obytnou zónu a parkovat bude možné pouze na k tomu určených místech.

První etapou bude instalace nových parkovacích automatů, které jsou modernější a umožní například platbu kartou nebo zadávání RZ vozidla při platbě.

Již nyní mohou řidiči využívat k platbě parkovného systém EASYPARK, ať už přes internetový prohlížeč nebo přes aplikaci. Stačí zadat registrační značku vozidla, délku předpokládaného parkování (tu si případně mohou prodloužit bez nutnosti běhání zpět k automatu a automobilu) a vše pohodlně zaplatit z telefonu.

Následně, během jara, dojde k uzavření náměstí, které bude nově možné opustit pouze jedním výjezdem směrem ke kruhovému objezdu. Dojde také k úpravě dopravního značení. „Z náměstí Míru se stane obytná zóna. Tímto bych chtěl upozornit všechny řidiče, že bude možné zaparkovat pouze na místech označených jako parkoviště. Nebude možné využívat stání podél většiny refýží, jak bylo nešvarem doposud,“ objasnil úpravu velitel Městské policie Svitavy Rostislav Bednář.  Celkem je na náměstí počítáno s necelými 200 parkovacími místy ke stání, což by měl být dostačující počet. I vzhledem k faktu, že v bezprostřední blízkosti náměstí se nachází několik bezplatných záchytných parkovišť, např. u Fabriky či u autobusového nádraží.

Poslední etapou, která je nyní v režimu testování a ladění, bude zprovoznění kamerového systému, který bude automaticky hlídat vjezd a výjezd vozidel podle registrační značky. „Pokud některé vozidlo přesáhne zaplacenou dobu parkování, automaticky bude řidič následně vyzván k zaplacení pokuty. Hlavní výhody tohoto systému vidíme v tom, že bude ke všem řidičům stejně spravedlivý a navíc umožní krátkodobé bezplatné parkování, které jistě využije spousta Svitavanů,“ shrnul to hlavní Rostislav Bednář.

„Těmito kroky chceme eliminovat situaci, kdy na náměstí stojí vozidla celý den, často i bez placení a lidé, kteří si potřebují něco vyřídit, nemají mnohdy kde zaparkovat. Také jsme několikrát pečlivě rozebírali možnosti krátkodobého parkování, kdy si jedou lidé pouze nakoupit něco do pekárny, vyzvednut si léky apod. a na náměstí se zdrží třeba 15 minut. V současné chvíli je nutné i za toto krátkodobé parkování zaplatit. Poslední etapa, kdy dojde k plně automatické kontrole placení parkovného, nám umožní ponechat nějakou dobu bez poplatku,“ vyzdvihl pozitiva nového systému starosta města David Šimek.

Dopravní komise města Svitavy doporučila Radě města Svitavy ke schválení následující ceny placeného stání na náměstí pro rok 2022:
•    10 korun za první hodinu,
•    30 korun za každou další započatou hodinu,
•    200 korun celodenní parkování.

Platit za stání bude nutné ve všední dny od 7.00 do 17.00 hodin. V sobotu, neděli a ve státem uznaných svátcích se parkovné hradit nebude. „Chtěli bychom, aby se řidiči, kteří parkují na náměstí, naučili parkovné také platit. I proto je cena za první hodinu spíše symbolická. Věřím, že pokud někdo vyrazí např. do Prahy nebo do Brna, ani ho nenapadne v centru za parkování nezaplatit. Nevidím tedy důvod, proč bychom to neměli vnímat stejně i v případě parkování v centru Svitav,“ dodal David Šimek.

Za parkovací známky, které je možné si pořídit na pololetí nebo celý rok, si lidé také připlatí. Parkovací známka bude nově pouze pro konkrétní vozidlo (nebude tedy možné ji přesouvat z jednoho vozidla do druhého). Dopravní komise navrhla cenu ve výši 5 tisíc korun za pololetní známku, resp. 8 tisíc korun za celoroční známku.

Známky pro podnikatele, kteří mají sídlo na náměstí Míru, budou o něco levnější. Pololetní vyjde na 3 tisíce korun s tím, že za každé další vozidlo bude ovšem cena 5 tisíc korun. Celoroční známka bude stát 5 tisíc korun pro první firemní vozidlo, za každé další pak 8 tisíc korun. „Víme, že navýšení v případě parkovacích známek je znatelné. Primárně ale chceme, aby na náměstí mohl parkovat ten, kdo si tam jede něco vyřídit. A naopak chceme tímto krokem omezit parkování vozidel, která jsou tam v podstatě odstavená celé dny. I v případě roční známky za 8 tisíc korun vyjde přepočet na nějakých 32 korun za jeden den parkování v centru města na kamerovým systémem hlídaném parkovišti, to není závratná cena,“ odůvodnil změny Rostislav Bednář.