Úvod » O městě » Aktuálně » Tiskove Zpravy » Svitavský advent se ponese ve znamení online koncertů

Svitavský advent se ponese ve znamení online koncertů

16. 11. 2020

Vystoupení pěveckých sborů, návštěvy věhlasných kapel a hudebních uskupení, hromadné zpívání koled na náměstí u rozsvíceného stromu a nazdobeného betléma. Tyto radovánky si pro letošní rok budeme muset odpustit. Pro Středisko kulturních služeb města Svitavy to ale není ani zdaleka natolik velká překážka, aby se jim nepodařilo kulturně proniknout ke všem, kteří celý rok toužebně vyčkávají na závěr roku.

Ti se inspirovali při vysílání cestopisné přednášky s Markem Jelínkem ze sálu multifunkčního centra Fabrika Svitavy. „Byl by to krásný náhradní program, taková svitavská online adventní neděle,“ popisuje myšlenku plánovaných streamů Vladislav Steinbauer z programového oddělení SKS Svitavy. Takovou první vlaštovkou bude připomenutí 17. listopadu, kdy uvnitř Fabriky nasvícené do národní trikolóry vystoupí v 18:00 hodin brněnský písničkář a violoncellista Pavel Čadek. Tomu navíc bude předcházet skladba Modlitba pro Martu, která zazní symbolicky přesně v 17:11 hodin vně budovy.

Před adventním programem však bude Fabrika hostit ještě jedno vystoupení. Původně měla ve svitavském klubu Tyjátr vystoupit jihlavská kapela XIII. století, nicméně vlivem nejrůznějších vládních opatření z původního termínu sešlo. „Domluvili jsme se na náhradním termínu bez nároku na honorář, pomůže nám s tím i svitavské televizní studio CMS, dva externí zvukaři a osvětlovač Smetanovy Litomyšle, všichni dobrovolně a zdarma. Celkem zapojíme až šest kamer,“ přibližuje technické vybavení streamu Steinbauer. Vysílaný signál opět převezme internetová televize Mall TV, díky které se sledovanost minulého vysílání z Fabriky vyšplhala přes hranici 600 diváků.

V rámci adventních nedělí odstartuje program 29. listopadu od 15:00 hodin dalším dílem pořadu „Na koberečku s…“ Pozvání přijal zpěvák, kytarista a jeden ze zakládajících členů kapely Čechomor – František Černý. Ten bude nejprve vyzpovídán a k blížící se vánoční atmosféře na závěr pořadu zahraje i pár písní a koled. Během tohoto vysílání bude do éteru vypuštěn také vánoční a novoroční projev starosty města Svitavy Davida Šimka. Celková odhadovaná délka programu činí 4 hodiny, tedy pořad by měl končit kolem 19. hodiny večerní.

Online streamy poběží i další adventní neděle. Postupně se na prknech sálu Fabriky vystřídají svitavští tvůrci jako vokální skupina SYxtet, písničkářka, básnířka a textařka Pavla Boučková, energetičtí rock-popoví Svitavy Ukulele Ensemble (SUE) nebo již ostřílení jazz punkoví Dozing Brothers. Všechna tato představení budou probíhat ve stejných časech, tedy od 15:00 do 19:00 hodin. Kromě zmiňované Mall TV najdete vysílání na YouTube kanále či Facebook portále Střediska kulturních služeb města Svitavy. Zde by také mělo dojít k uložení záznamů pro ty, kteří buď nestihnou přímý přenos, nebo si budou chtít vystoupení vychutnat opakovaně.

Do jednotlivých vysílání vstoupí svoji aktivitou i Městské muzeum a galerie Svitavy. Do přestávek streamů poskytnou coby výplň pořadu instruktážní videa, aby si lidé v domácnostech mohli vyrobit vlastní adventní věnec, nazdobit vánoční stromeček či na Štědrý den věnovat svůj čas klasickým českým zvykům jako je krájení jablka, lití olova nebo pouštění lodiček.

„Mrzí nás, že nemůžeme pořádat adventní události a společně se všemi lidmi žijícími v našem krásném městě oslavit konec tohoto roku. Přesto však věříme, že tato alternativa si najde své fanoušky a vykouzlí úsměv na tváři těm, kteří kulturu a vše s ní spojené milují,“ zve ke sledování a k poslechu David Šimek.

Jiří Johanides