Úvod » O městě » Aktuálně » Tiskove Zpravy » NÁVŠTĚVA MINISTRA HLADÍKA VE SVITAVÁCH

NÁVŠTĚVA MINISTRA HLADÍKA VE SVITAVÁCH

5. 5. 2023

Pátek 28. května trávil starosta města Svitavy David Šimek společně s předsedou Poslaneckého klubu KDU-ČSL Markem Výborným a ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem v Pardubickém kraji. A za celý den toho stihli opravdu mnoho.

Setkali se se studenty Střední zemědělské školy v Chrudimi, účastnili se podnětné konferenci k silniční zeleni v Trpišově. Naživo mohli obhlédnout projekt rekonstrukce a obnovy rybníků Malý a Velký Černý se zástupci CHKO Žďárské vrchy a Železné hory a zástupci Diecézních lesů. Se starosty mikroregionu Hlinecko besedovali k problematice komunitní energetiky. 

Společný den zakončili právě ve Svitavách. Nejdříve se jejich kroky ubíraly do pískového lomu, který leží v západní okrajové části města. Těžba v něm byla ukončena před dvaceti lety, báňským úřadem je povoleno zajištění lomu v dobývacím prostoru v k.ú. Svitavy - Předměstí do 31. prosince 2025.  

Město Svitavy v současné době řeší možnosti změny navržené rekultivace lomu, která počítá s jeho zavezením a následně navrácení plochy k zemědělskému využití. Cílem města je zachování tohoto neobvyklého biotopu a vytvoření podmínek pro specifické a nezřídka vzácné organismy v jinak běžné zemědělské krajině.  

Na závěr dne delegace dorazila na svitavskou kompostárnu, kde zástupci města představili ministrovi plány na rozšíření aktivit likvidace a následného využití biologického odpadu.

 

Kateřina Kotasová