Úvod » O městě » Aktuálně » Tiskove Zpravy » NAVRACÍME VODÁRENSKÉMU LESU PODOBU LESA

NAVRACÍME VODÁRENSKÉMU LESU PODOBU LESA

29. 11. 2021

Lýkožrout smrkový napáchal v posledních dvou letech ve svitavském Vodárenském lese pořádnou paseku, a to doslova. Celkem muselo být vymýceno zhruba 6 ha smrkového porostu. Vzniklé holiny jsou v současné době osázeny 18 tisíci novými dřevinami, další 3 tisíce by se podle počasí měly vysadit do konce roku. Převážně se bude jednat o listnaté stromy.

Kůrovec nalétal do Vodárenského lesa směrem od Poličky a napadl jeho velkou část. Vzhledem k tomu, že postižené stromy představují hrozbu pro další zdravé dřeviny a také pro kolemjdoucí, bylo nezbytné je pokácet. V dubnu loňského roku bylo provedeno první masivní kácení, naposledy se kácel zhruba 1 ha lesa v září letošního roku. Rekreační část města, která sloužila k procházkám a poznávání místní flóry a fauny nejen obyvatelům Svitav, tak ztratila na svém kouzlu.

I přes napjatou situaci s dodávkou výsadbového materiálu s ohledem na potřeby zalesnění v celé ČR, se podařilo získat zhruba 21 tisíc sazenic dřevin. Jedná se především o listnaté stromy (buk, javor, dub či olše) a 2 200 ks jedlí.  Jejich výsadba začala počátkem listopadu a v současné chvíli je již zasazeno cca 18 tisíc kusů, do konce roku by měl být při vhodném průběhu zimního počasí vysázen zbytek. Na jaře je v plánu výsadba jabloní lesních, hrušní či lip. Ty budou umístěny hlavně podél cestiček. Většina nových dřevin bude proti poškození chráněna oplocenkou, která by se mohla oddělat zhruba za pět let.

„Skladba vysázených stromů je pestrá. Chtěli bychom proto do lesa přidat nové naučné cedule, aby se lidé mohli rovnou při procházkách také něco zajímavého dozvědět. V zadní části lesa navíc vznikne habrové bludiště, které se jistě stane zábavným prvkem pro všechny věkové kategorie,“ dodal k plánům vedoucí odboru životního prostředí Marek Antoš.