Přejít k hlavnímu obsahu
Domů » O městě » Aktuálně » Tiskové zprávy » KRYTÝ PLAVECKÝ BAZÉN VE SVITAVÁCH OPĚT ZAČNE SLOUŽIT VEŘEJNOSTI

KRYTÝ PLAVECKÝ BAZÉN VE SVITAVÁCH OPĚT ZAČNE SLOUŽIT VEŘEJNOSTI

Po dvaceti měsících se milovníci plavání ve Svitavách budou moci vrátit do krytého plaveckého bazénu, který prošel kompletní rekonstrukcí. Ještě než se v pondělí 1. září otevře svitavský bazén široké veřejnosti, došlo ve čtvrtek 28. srpna k jeho slavnostnímu předání zástupcům města.

Budova bazénu se začala stavět v 80. letech minulého století, Skelet budovy nejprve sloužil různým účelům a krytý bazén se podařilo dokončit až začátkem 90. let a pro veřejnost otevřít v roce 1994. „Během celé doby provozu došlo pouze k přístavbě administrativní části, k doplnění o tobogán a vířivku, k výměně skříněk a částečné výměně keramických obkladů,“ uvedl starosta města Svitavy David Šimek. „Budova bazénu byla již ve špatném technickém stavu, obzvláště její vnější plášť a střecha, kterými unikalo teplo a naopak jimi profukovalo. Pod střechou muselo být dokonce umístěno několik kbelíků, které zachytávaly vodu, když pršelo. Také technologie už byly za hranicí své životnosti. Změnily se i nároky návštěvníků, kteří očekávají větší komfort.  V původním bazénu wellness prvky, až na dvě parní kabinky a malou vířivku, v podstatě chyběly,“ doplnil Šimek. 

Rekonstruovaný krytý plavecký bazén s kapacitou 183 osob nově nabídne návštěvníkům vedle hlavního pětadvacetimetrového bazénu a dětského bazénu také bazének pro nejmenší děti, řadu vodních „atrakcí“, dvě parní sauny, prostor pro relaxaci, nový interaktivní tobogán a velkou vířivku. Bazén je rovněž vybaven zdvihacím zařízením pro imobilní osoby. Bazénová technologie prošla modernizací a rozšířením tak, aby kapacitně pokryla nové bazény.  Pamatováno je také na bezpečnost návštěvníků. V hlavním bazénu je instalován systém detekce tonutí, který neustále sleduje pohyb osob ve vodě a plavčíky včas upozorní na případnou krizovou situaci.

Celkové náklady na rekonstrukci plaveckého bazénu dosáhly částky 211 mil. Kč bez DPH. Městu Svitavy se podařilo získat dotaci ve výši 40 mil. Kč od Národní sportovní agentury a také 23 mil. Kč (výše v rozhodnutí vedeném před zadávacím řízením) z Operačního programu Životní prostředí na snížení energetické náročnosti budovy.

Projektovou dokumentaci připravila společnost Atelier 11 Hradec Králové. Za zhotovitele stavby byla vybrána společnost VCES a.s., která má mezi svými referencemi úspěšné realizace podobných staveb, například v Pardubicích nebo Rychnově nad Kněžnou. „Na rekonstrukci svitavského krytého bazénu jsme měli osmnáct měsíců,“ přiblížil harmonogram projektu Zdeněk Pokorný, předseda představenstva společnosti VCES a.s. „V průběhu rekonstrukce byla provedena kompletní výměna nenosných konstrukcí, sanace nosných konstrukcí, výměna a zateplení střechy a fasády budovy bazénu a kompletní výměna bazénové technologie a technického zařízení budovy. Nejnáročnější byla rekonstrukce bazénové vany tak, aby splňovala parametry plavecké asociace pro pořádání soutěží. V tomto případě se „hrálo“ o milimetry,“ uzavřel Pokorný.

Veřejnosti se plavecký bazén otevře v pondělí 1. září. Kromě základního vstupného mohou návštěvníci využít zvýhodněné vstupné pro děti, seniory, osoby ZTP nebo rodiny. K zakoupení jsou také výhodné čipové hodinky, ze kterých se odečítá částka z nabitého kreditu na základě využitých minut.

„Jsem rád, že se nám podařilo zrekonstruovat bazén tak, aby odpovídal současným potřebám i nárokům na pohodlí. Věřím, že se stane místem, kam budou lidé chodit nejen za sportem, ale i za odpočinkem a setkáváním. Přeji si, aby se bazén stal přirozenou součástí každodenního života v našem městě,“ dodal při slavnostním předání starosta David Šimek.