Úvod » O městě » Aktuálně » Tiskove Zpravy » Dny evropského dědictví 2020: Památky bez příběhů nemluví

Dny evropského dědictví 2020: Památky bez příběhů nemluví

19. 8. 2020

Dny evropského dědictví budou ve Svitavách v roce 2020 ve znamení Hledání hvězdy Davidovy. Na odpoledne 13. září 2020 připravilo Městské muzeum a galerie ve Svitavách program, v jehož rámci bude položen další z Kamenů zmizelých pro připomenutí si obětí holocaustu a rovněž bude veřejnosti představen nově publikovaný průvodce po židovských památkách ve Svitavách.
Termín: neděle 13. 9 2020
Místo: ulice Poličská a Městské muzeum a galerie ve Svitavách

Lidská paměť je fenoménem, který postupně upozadí nepříjemné a selektivně vybere to dobré. Je to ale i ošidné, protože jsou věci, na které zapomenout nelze. Musíme si je připomínat, i když to jsou tragické osudy, které – a je to módou dneška – se stávají terčem relativizace. Letos nás čeká již 12. ročník cyklu akcí Hledání hvězdy Davidovy. Je to vlastně pravidelné hledání paměti a stop lidí s Davidovou hvězdou ve městě Svitavy. V rámci projektu se do dlažby pokládají Kameny zmizelých (Stolpersteine), odhalují nebo se obnovují se pamětní desky, připomínají se osudy lidí, jejichž jména se za nacistické okupace stala pouze číselnou položkou na lágrových seznamech či pouhou součástí kartoték transportovaných a zavražděných.

Letos máme k projektu Hledání hvězdy Davidovy docela vhodnou příležitost. Uběhlo 75 let od konce holocaustu. Jedná se o natolik významné evropské datum, že jsme se rozhodli projekt trochu přizpůsobit novým podmínkám a zařadit ho do programu letošních Dnů evropského dědictví. Nebudeme letos „pouze“ přednášet, koncertovat či promítat, ale zaměříme se na paměť. Položíme Kameny zmizelých a vydáme tištěného průvodce, který bude doplněn mapou s vyznačením židovských památek, položených Kamenů, domů, v nichž bydleli svitavští izraelité a míst souvisejících s holocaustem. To všechno přehledně na jednom místě. Víme totiž, že památky bez příběhů nemluví.

Ke Dnům evropského dědictví se ve Svitavách připojíme v neděli 13. září 2020, kdy bude zdarma otevřeno městské muzeum a galerie, přičemž v rámci expozice Hledáni hvězdy Davidovy budou návštěvníci moci shlédnout mimořádně promítané dokumenty o Oskaru Schindlerovi. Od 14:00 bude do dlažby na Poličské ulici položen Stolperstein pro připomenutí další místní oběti holocaustu, paní Augusty Kanterové. Následně bude veřejnosti představen výše zmíněný průvodce s mapou a v 15:00 začne u památníku Oskara Schindlera na Poličské ulici komentovaná prohlídka po židovských památkách ve Svitavách, zejména Kamenech zmizelých, které se ujme Radoslav Fikejz a Radmila Oblouková. Celý program bude ukončen v parku Jana Palacha, kde se nedaleko rodného domu Oskara Schindlera uskuteční promítání filmu Stevena Spielberga Schindlerův seznam, který svitavského rodáka proslavil po celém světě.

Jiří Johanides