Úvod » O městě » Aktuálně » Tiskove Zpravy » CHARITATIVNÍ ODPOLEDNE U LANGEROVY VILY

CHARITATIVNÍ ODPOLEDNE U LANGEROVY VILY

30. 11. 2021

Na sobotu 27. listopadu plánovalo město Svitavy Vánoční benefiční trh před Langerovou vilou určený na podporu Domácí zdravotní péče (ošetřovatelské a paliativní) Charity Svitavy. Vzhledem k zavedeným vládním opatřením nemohla akce proběhnout podle původního plánu. I tak se během odpoledne vybralo krásných 37 100 korun.

V říjnu letošního roku zahájila Charita Svitavy službu paliativní péče, jejímž hlavním cílem je poskytnout zdravotní péči nemocným a umírajícím lidem v pohodlí domova, a také potřebnou podporu jejich rodinám. Právě tato služba ve Svitavách a okolí doposud chyběla. Město Svitavy mělo o její spuštění velký zájem a podpořilo projekt částkou 500 tisíc korun.

„Když jsme dávali dohromady adventní doprovodný program, napadlo nás uspořádat takové příjemné sousedské setkání, kde se lidé potkají, pobaví a přitom u toho budou moci podpořit dobrou věc. Jeho součástí měl být vánoční trh, ze kterého by byla část výtěžku věnována právě na paliativní péči Charitě Svitavy,“ uvedl k myšlence akce starosta David Šimek.

Akce nakonec vlivem zavedených vládních opatření proběhla pouze v duchu sbírky. Lidé, kteří zavítali do parku Jana Palacha na zimní procházku, mohli finančně přispět do připravených kasiček. Jako poděkování si odnesli jmelí (které darovala společnost Sportes), linecké cukroví ve tvaru Langerovy vily (40 kg těsta darovala firma Nopek, cukroví napekly seniorky ze svitavského muzea, formičky vily vytvořila na 3D tiskárně ZŠ Felberova) nebo výtvory Charity Svitavy. Procházku kolemjdoucím zpestřily vánoční písně a také pohledy na nově osvícenou Langerovu vilu s vánoční výzdobou. „37 100 korun je úžasná částka, kterou Svitavané při sobotní adventní procházce k Langrově vile společně naházeli do kasiček určených na podporu naší paliativní péče. Všem patří obrovský dík!“ dodala ředitelka Charity Svitavy Vendula Kouřilová. Občerstvit se bylo možné v Kavárně v parku, která věnovala Charitě Svitavy 30 % svého odpoledního výtěžku.

„I přesto, že akce nemohla proběhnout podle původního scénáře, svůj účel splnila a do dalších let bychom z ní rádi udělali tradici,“ řekl David Šimek.