Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Z červnového zasedání Zastupitelstva města Svitavy

Z červnového zasedání Zastupitelstva města Svitavy

24. 6. 2021

Základní orgán obce Svitavy usedl ke svému plánovanému jednání ve středu 23. června v 16:00 hodin ve velké zasedací místnosti Městského úřadu Svitavy. Program naplnila pětice hlavních bodů, které nabízely dohromady 19 návrhů na usnesení. Z celkového počtu 26 zastupitelů nebylo přítomno pět omluvených volených zástupců. Vzhledem k unikátu, kdy s výjimkou jednoho usnesení z důvodu krátkodobé nepřítomnosti jednoho ze zastupitelů došlo k jednohlasnému schválení všech návrhů, proběhlo zasedání v poměrně krátkém časovém intervalu.

Zastupitelé na úvod vzali na vědomí hned tři předložené zprávy. Tou první byla ročenka o životním prostředí ve městě za rok 2020 zpracovaná odborem životního prostředí MěÚ Svitavy. Následovala zpráva o stavu požární ochrany ve městě. Součástí této zprávy byly i údaje o činnosti Hasičského sboru Pardubického kraje – územního odboru Svitavy a Jednotky sboru dobrovolných hasičů města Svitavy. Kromě současného stavu prevence zachycuje zpráva také plán preventivně výchovné činnosti. V neposlední řadě uzavřela kolečko předložených zpráv ta o bytové politice města. Ta věnuje pravidelně pozornost bytové výstavbě, správě domů a bytů ve vlastnictví města stejně jako správě domů z pohledu Společenství vlastníků jednotek.

Po majetkoprávních úkonech, kde pravidelně zastupitelé schvalují především nákupy či prodeje jednotlivých pozemků v katastrálním území města, následovala kategorie operativních zpráv. Rozhodlo se o zrušení příspěvkové organizace Technické služby města Svitav, a to s účinností ke dni 30. června. V rámci projektu úprav prostor před gymnáziem došlo k bezúplatnému převodu projektové dokumentace Pardubickému kraji pro vydání společného územního rozhodnutí a stavebního povolení pro zadání veřejné zakázky. Hlasováním prošel také návrh o zvýšení neinvestičních příspěvcích. Vyhověno tak bylo Internátní školní jídelně Svitavy na pokrytí havarijní opravy komínu, Základní škole a mateřské škole Svitavy, Sokolovská 1 na zakoupení kontejneru na plasty, Základní škole Svitavy, Riegrova 4 na pokrytí výdajů spojených s následnou opravou fasády na budově školy i na dofinancování víceprací a vzniklých realizací v rámci akce R – komplex, posledním uspokojeným žadatelem se stalo Městské muzeum a galerie, které prostředky využije v rámci projektu 3D skenování Svitavského betléma. Na tyto požadavky vyčlenilo zastupitelstvo dohromady téměř jeden milion korun. Podpořeni byli tak žadatelé o poskytnutí dotací na obnovu fasád, otvorových prvků, střešních krytin či nátěry střech. V celkovém součtu poskytne město v těchto dotacích 985 tisíc korun. Zastupitelé rozhodli i o poskytnutí finanční injekce ve výši 600 tisíc korun společnosti SVITAVSKÝ BASKET na podporu basketbalového týmu Tuři Svitavy na úhradu provozních nákladů v první basketbalové lize. Schválena byla na závěr i obecně závazná vyhláška města Svitavy č. 5/2021 o nočním klidu.

V dohledné době najdete na stránce zastupitelstva také kompletní anonymizovaný audiovizuální záznam jednání.

Jiří Johanides