Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Výstavba dálniční sítě je v plném proudu

Výstavba dálniční sítě je v plném proudu

12. 5. 2023

Dálnice D35, po jejíž dostavbě bychom se do roku 2029 měli dostat do Prahy nebo naopak do Olomouce po dálnici v podstatě „přímo od domu“, získává reálné obrysy.

V pátek 5. května slavnostně zahájilo Ředitelství silnic a dálnic výstavbu dalšího úseku: Janov-Opatovec. Součástí stavby je jedna mimoúrovňová křižovatka u Opatovce, do níž se napojí i aktuálně budovaný obchvat Svitav, který bude zprovozněn na konci letošního roku.
V trase dálnice je vzhledem k členitosti terénu navrženo celkem sedm mostů (největším z nich je most přes silnici I/35 a Mikulečský potok o délce 439 metrů). V rámci stavby vznikne také 6 protihlukových stěn o celkové délce 4,5 kilometru.

Po úseku dlouhém 11 753 m by se auta měla projíždět již v roce 2025. Nově realizovaný úsek D35 poblíž Svitav staví firmy MI Roads a Doprastav, přičemž cena stavby podle uzavřené smlouvy činí přes 2,5 miliardy korun bez daně.

Právě D35, a především chybějící úsek mezi Hradcem Králové a Mohelnicí, patří mezi nejvyšší priority v současných plánech na dostavbu české dálniční sítě. „Během následujících tří stavebních sezón máme v plánu zahájit všechny zbývající úseky této důležité dálnice, která bude po svém dokončení sloužit jako alternativní kapacitní spojení západu a východu České republiky, což významně odlehčí zejména přetížené dálnici D1,“ dodal ministr dopravy Martin Kupka.

Po slavnostním zahájení stavby se ministr dopravy Martin Kupka, společně s ředitelem ŘSD Radkem Mátlem, místostarostou Svitav Pavlem Čížkem a náměstkem hejtmana pro oblast dopravy Michalem Kortyšem přesunuli do Fabriky, kde se starosty měst a obcí poblíž všech budovaných úseků podrobně rozebrali postup celé výstavby a diskutovali o různých podnětech týkajících se dopravy. Mimo jiné přišla na řadu také výstavba silnice I/73, která bude propojovat D35 s D1 a uleví tak dopravě na I/43. První úsek, této čtyřproudové komunikace, by se měl začít stavět v roce 2025.

Podrobné informace k výsavbě D35 najdete na https://www.dalnice-d35.cz/.