Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Veřejné osvětlení projde proměnou

Veřejné osvětlení projde proměnou

25. 1. 2023

Z celkových 1 907 svítidel veřejného osvtělení (VO) jich je v současné době v LED provedení zhruba 30 procent. V průběhu nadcházejících dvou let by ale mělo dojít k výměně všech zbývajících.

Během první etapy je naplánována obměna 840 kusů světelných zdrojů. Každé z nich bude vybaveno řídicím systémem a světelné schéma tak bude možné nastavit na maximální možnou úsporu při minimální intenzitě osvětlení dle platných doporučujících norem a Generelu veřejného osvětlení. Na tento projekt modernizace sítě VO již byla městu Svitavy schválena státní dotace. Další etapa je v plánu následně a Svitavy se opět chtějí ucházet o dotační podporu.  

To ale není jediná změna v tomto sektoru. Během prosince a ledna byla také instalována dálkově řízená spínací relé na všech 42 rozvaděčích veřejného osvětlení. Díky tomu mohou být nyní světelné zdroje ovládány dálkově. Řídící systém byl implementován, nastavován a současně byla zkoušena jeho funkčnost za plného provozu, proto docházelo ve městě ke krátkodobým výpadkům soustavy VO ve večerních hodinách nebo naopak svícení v hodinách denních. Pokud jste tedy nějaký takový "zádrhel" zaznamenali, byl dán tím, že do stávající analogové soustavy veřejného osvětlení byl při plném provozu implementován digitální řídící systém. 

Kateřina Kotasová