Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Ve Svitavách jsou nové kontejnery na textil

Ve Svitavách jsou nové kontejnery na textil

23. 5. 2023

Tzv. fast fashion ("rychlá móda"), představující nepřetržitý přísun nových stylů za velmi nízké ceny, vedla k narůstajícímu množství vyrobených a samozřejmě také vyhozených oděvů. Módní průmysl se tak stal jedním z největších znečišťovatelů životního prostředí. Je náročný na spotřebu vody, podle výzkumů může za přibližně 20 % celosvětového znečištění vody, navíc použitý textil většinou končí jako odpad na skládkách.
Podle dokumentů iniciativy Fashion Revolution vyprodukuje módní průmysl ročně až 92 milionů tun odpadu a jen 20 % celkového množství se celosvětově recykluje nebo znovu použije. Navíc dle některých statistik je jen jedno procento textilního odpadu dobře recyklovatelné. Komplikace při recyklaci může způsobovat mj. různorodost materiálů či chemické látky používané k úpravě textilu. I když materiál nelze recyklací plně znovu použít, lze jej v některých případech využít jinak, třeba jako palivo, výplňový materiál…

Třídění textilu tedy smysl rozhodně má!

Kde končí vaše oděvy?

Recyklace textilu je sice náročná, ale ne nemožná. Když máme dojem, že naše použité oblečení už neunosíme, můžeme jím stále udělat radost někomu jinému. Jednou z cest je jeho darování přátelům, známým či charitativním organizacím (např. Červený kříž, Charita  aj.).
Ve Svitavách také můžete textil věnovat do Šance, přinést do bazarů nebo využít kontejnery na textil umístěné v různých částech města. Ty u nás provozuje společnost TextilEco, která nedávno tyto kontejnery vyměnila za nové, s přidanými funkcemi. Obyvatelé Svitav se tak nyní mohou snadno zapojit do EKO-VÝZVY, jedinečného projektu společností TextilEco a Genesis.

Nové „chytré“ kontejnery obsahují nyní navíc dva úložné boxy. Do nich je možné zdarma adresně uložit nepotřebné věci, které je vám líto vyhodit přímo do sběrné části kontejneru, protože jsou stále pěkné, funkční,... zkrátka vhodné k dalšímu použití.  V rámci EKO-VÝZVY za ně následně dostanete zaplaceno formou kreditů, které se vám připíší na zákaznický účet vedený na e-shopu Genesis ( pro připsání kreditů je nutné se na webu nejdříve registrovat). Na e-shopu si pak za kredity můžete nakoupit nejen jiné oblečení, ale také knihy či drogerii.

Jak se zapojit do EKO-VÝZVY?

1. Stačí se rozmyslet, které věci (musí být v dobrém stavu a bez vad ) je načase vyřadit – oblečení, kabelky, boty, bižuterie, knihy, bytové doplňky a textil.
  2. Věci správně zabalit a označit.
  3. Balíček vložit do sběrného kontejneru (nutná předchozí rezervace boxu v účtu Genesis). Případně je možné ho odevzdat v partnerské prodejně Genesis (Jiráskova 4) nebo v partnerské pobočce Zásilkovny.
  4. Po posouzení stavu zaslaných věcí vám budou připsány kredity (10 kreditů = 1 Kč) na účet a vy za ně můžete začít nakupovat nebo je můžete darovat na dobročinné účely a podpořit tak projekty Nadace Sova, která v rámci ČR pomáhá znevýhodněným dětem v rozvoji talentu a vzdělání.

Kde najdete kontejnery ve Svitavách?

Jak můžeme dopady textilního průmyslu ovlivnit sami?
Zodpovědným přístupe při samotném nákupu. Je dobré vždy zvážit, zda textilní kousek opravdu potřebujeme a pořádně ho využijeme, zvážit původ daného textilu (certifikát původu, výrobu s min. ekologickým dopadem). Případně upřednostnit při nákupu kousky vyrobené za použití recyklátů.

Co se děje s ostatními věcmi vloženými do kontejneru?

To, co do sběrných boxů odložíte, odveze společnost TextilEco do specializovaného závodu v Boskovicích, kde vše pečlivě roztřídí a snaží se najít pro věci další využití. Jedna skupina věcí tak putuje třeba pro opětovné použití do second handů, jiný textil se využije v průmyslu.
Některý materiál také společnost dodává do chráněných dílen a lokálním módním návrhářům. Proto je nesmírně důležité vkládat do boxu vše zabalené, například ve staré nákupní tašce, aby nedocházelo ke znečištění při transportu a zbytečnému znehodnocení vloženého textilu.

Děkujeme, že třídíte srdcem!