Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » V Rosničce se opět můžeme koupat!

V Rosničce se opět můžeme koupat!

7. 8. 2020

V průběhu měsíce července, kdy byl rybník Rosnička označen za nebezpečný ke koupání, se podařilo i naší prací jej přivést opět do lepšího stavu. Koncem měsíce došlo k masivnímu uhynutí sinice, patrně se jednalo o přehřátí vody, která obsahovala spoustu pevných částic. Právě tyto částice akumulují teplo a tím udržují teplotu vody na vysoké hodnotě i v noci, čímž situaci neprospívají. Průhlednost tehdy klesla až pod hranici půl metru. K dnešnímu dni však Krajská hygienická stanice Pardubického kraje hlásí průhlednost výrazně lepší a blížíme se k jednomu metru. I díky tomuto bude KHS k datu 7. srpna 2020 odvolávat zákaz koupání v Rosničce.

Spolupráce při nápravě byla sjednána i s rybáři, kteří na daný problém byli dobře připraveni, aktivovali hlídky a nainstalovali i vlastní aerátor. Postupně síla rostlin a řas přemohla sinici a také udržela ekosystém v takovém stavu, aby přežila i rybí obsádka. Důležitými faktory byla například blesková reakce rybářů, včasná indikace i nedávná aplikace bakterií. Byly to právě bakterie, které převzaly kontrolu nad přeměnou živin a tím stabilizovaly hroutící se ekosystém rybníka.

Po ochlazení a deštivých dnech se situace stabilizovala úplně. Sinice se podařilo téměř kompletně vymýtit i díky klientům zařízení Šance, kteří pravidelně manuálně sinici z rybníka odebírali, a Rosnička tedy stále žije. Jen pro zajímavost, z původních zhruba 700 tisíc buněk sinic jsme se dostali na celkový počet cca 1300 buněk na mililitr vody. Celá situace oproti roku 2018 nestála jediný rybí život a nyní máme již jasno v tom, že aplikace bakterií a celá práce týmu okolo profesora Blahoslava Maršálka má výrazně pozitivní dopad na Rosničku a její stav.

Je potřeba také podotknout, že situaci se sinicemi se letos podařilo vyřešit poměrně rychle. V letech minulých (2014-2018) jsme se mnohdy potýkali se zákazem koupání v období června/července až září, což bereme pro letošní rok jako výrazné zlepšení. Jsme si vědomi toho, že boj nemáme ani zdaleka vyhraný, nicméně letošní zkušenost vnímáme jako signál toho, že jsme na velmi dobré cestě.

Jiří Johanides