Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Tříkrálová sbírka 2022 je za námi

Tříkrálová sbírka 2022 je za námi

21. 1. 2022

Tříkrálová sbírka je největší dobročinnou sbírkovou akcí v České republice. Do její organizace a průběhu koledování se každoročně zapojí více než 70 tisíc dobrovolníků a za celou dobu její existence se podařilo vybrat zhruba 1,5 miliardy korun. Zkušební běh sbírky proběhl v roce 2000 v olomoucké arcidiecézi. Od roku 2001 se koleduje již v celostátním měřítku. Letos se tak uskutečnil již 22. ročník a svým průběhem mohl navázat na zvyky z let bez pandemie. Po roce odmlky se k domovům opět vydaly skupinky králů, které sice kvůli karanténám a nemocem neobešly každý dům, ale oproti předešlému roku mohly dopřát lidem atmosféru koledování.

Pro Svitavy bylo zapečetěno 80 kasiček. Některé měli k dispozici koledníci, jiné byly umístěny v prodejnách a provozovnách po městě. Díky štědrosti místních obyvatel se ve Svitavách vybralo krásných 302 837 korun, na celém Svitavsku pak 618 129 korun (pokud vás zajímá výše darů v jednotlivých obcí, klikněte  ZDE ).  Zhruba 65 % výtěžku může využít místní Charita, která sbírku pořádá. Charita Svitavy tak může opět pomoci mnoha lidem. Letos se zaměří konkrétně na přímou pomoc pro rodiny s dětmi v sociální nouzi, lidi bez domova a seniory v sociální nouzi. „Pokud jste se ocitli v sociální či finanční nouzi, nebojte se na nás obrátit. Ať už potřebujete pomoci s placením nájmu či energiemi, s doplatky za léky nebo potřebujete akutně pořídit novou pračku či jiný elektrospotřebič. Jsme tu pro vás,“ vybízí ředitelka Charity Svitavy Vendula Kouřilová.

Charita má v plánu také pořídit nové invalidní vozíky s přídavným pohonem do centra denních služeb Světlanka a pro Charitní pečovatelskou službu. I díky loňské sbírce mohla být pod Charitou Svitavy spuštěna služba Domácí zdravotní péče - ošetřovatelské a paliativní. Sestřičky tak již od října 2021 navštěvují nemocné a umírající a umožnují jim „Dožít mezi svými“. Právě finanční prostředky z letošního ročníku budou také použity na přístrojové a materiální dovybavení této služby, aby mohla sloužit širšímu okruhu uživatelů. Pokud tuto nebo další naše služby potřebujete, můžete volat na tel. 737183357.

„Děkujeme vám všem, milí spoluobčané, za vaše darující ruce, otevřená srdce a dobrý pocit ze svitavského sousedského společenství. Speciální poděkování posíláme všem ochotným malým i velkým králům, bez nichž by se sbírka nemohla uskutečnit. Děkujeme také koordinátorce sbírky Miriam Holubcové,“ doplnila Vendula Kouřilová.

Na tříkrálovou sbírku se dá přispívat celý rok pomocí dárcovské SMS. Stačí poslat na telefonní číslo 87 777 DMS ve tvaru:
DMS KOLEDA 30

DMS KOLEDA 60

DMS KOLEDA 90

Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč (dle tvaru), příjemce vaší pomoci obdrží 29, resp. 59, resp. 89 Kč.

Pokud chcete podporovat Tříkrálovou sbírku pravidelně - měsíčně, pak zašlete na číslo 87 777 DMS ve tvaru:
DMS TRV KOLEDA 30

DMS TRV KOLEDA 60

DMS TRV KOLEDA 90

Odešlete tak každý měsíc částku 30, resp. 60 , resp. 90 Kč (dle tvaru SMS). Vámi zvolená organizace tak získá každý měsíc 29, resp. 59, resp. 89 Kč.
Svoji trvalou podporu můžete kdykoliv dle svého uvážení bezplatně odvolat zasláním SMS ve tvaru STOP KOLEDA na 87 777.