Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Tibetská vlajka bude vyvěšena také na svitavské radnici

Tibetská vlajka bude vyvěšena také na svitavské radnici

9. 3. 2023

V pátek 10. března 2023 si prostřednictvím mezinárodní kampaně “Vlajka pro Tibet” připomeneme již 64. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu, které bylo násilně potlačeno armádou Čínské lidové republiky a při němž zahynulo na 80 000 Tibeťanů.
Statisíce Tibeťanů zemřely v následujících letech ve věznicích, pracovních táborech nebo během hladomoru. Počet tibetských uprchlíků v exilu dosáhl zhruba 150 000. Na protest proti porušování lidských práv v Tibetu se za posledních čtrnáct let upálilo již 159 Tibeťanů.

Město Svitavy se opět zapojí do této akce vyvěšením tibetské vlajky na budově Langerovy vily. Vyjádří tím symbolickou podporu tomuto malému národu.

Právě tibetská vlajka je jedním z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané v Tibetu používají při nenásilných protestech. Přitom jim za její vyvěšení hrozí až několikaleté tresty vězení.
Kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí na podporu Tibetu.

V roce 1996 se k akci připojila první čtyři česká města, v loňském roce už to bylo 853 měst, obcí, městských částí nebo krajů. Vlajky kromě radnic vyvěšuje také celá řada škol, například Univerzita Karlova, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Západočeská univerzita v Plzni a další. Akci podporují různé organizace (Národní galerie v Praze, Správa Krkonošského národního parku atd.) a po celé České republice probíhají v březnu tematické přednášky, výstavy, koncerty a jiné akce. Stovky vlajek vlají každoročně např. v Německu, Francii, Belgii, Itálii a dalších zemích.

Ing. Edita Kleckerová, ředitelka Spolku Lungta