Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Svitavské komoření již potřetí

Svitavské komoření již potřetí

11. 5. 2023

Svitavy se od 10. do 12. května rozezní tóny mnoha hudebníků z celé republiky. Ukázalo se, že touha představit to, na čem se při výuce na „zuškách“ a konzervatořích celoročně pracovalo je velká.

Na třetím ročníku soutěžní přehlídky Svitavské komoření se tak představí 140 hudebních souborů ve věkovém složení od 7 do 25 let. Svitavy navštíví hosté od Mikulova až po Ostravu, od Plzně až po Teplice, více jak 600 žáků a učitelů.

Ve středu 10. 5. budou soutěžit dechové nástroje, ve čtvrtek 11. 5. hudební soubory, které potřebují zvukaře (tedy kytary, bicí, zpěv a případně další nástroje), dále soubory komorního zpěvu, klavírní čtyřruční hry a akordeonů. Na pátek 12. 5. zůstaly kombinace smyčcových nástrojů a klasické kytary.

Do porot se podařilo domluvit reprezentativní výběr hudebních pedagogů ze ZUŠ, konzervatoří, JAMU a AMU. Někteří se již vrací do Svitav potřetí, a dle jejich slov moc rádi.

Soutěžní přehlídku organizuje ZUŠ Svitavy za podpory svého zřizovatele, tedy Města Svitavy a ve spolupráci s dalšími subjekty, které poskytují prostor, zvukaře, stravování atd. Tento rok jsme také oslovili místní podnikatele a získali několik sponzorů. Děkujeme firmám Westrock Packaging Systems Svitavy, s.r.o., Fibertex Nonwovens, a.s. a P-D Refractories CZ, a.s. za podporu a doufáme, že se ještě další oslovené firmy k dobré věci přidají.

Důležitá informace pro zájemce z řad svitavské veřejnosti, přehlídka bude po celé tři dny volně přístupná a hrát se bude v Ottendorferově domě a první dva dny i ve Fabrice. Těšit se můžete na jednoduché vícehlasé úpravy lidových písní i světová díla klasické hudby, ale také úpravy populární a jazzové hudby. Podrobný harmonogram naleznete na webu školy, kde se také nachází hodinové sestřihy z minulých ročníků. Těšíme se na každého z vás.

Renata Pechancová

vložila: Kateřina Kotasová