Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Svitavská stopa na předávání státních vyznamenání

Svitavská stopa na předávání státních vyznamenání

2. 11. 2022

Prezident republiky Miloš Zeman udělil v pátek 28. října 2022 medaili Za hrdinství in memoriam Josefu Serinkovi, příslušníku protinacistického odboje, který po roce 1945 žil a působil ve Svitavách.

Josef Serinek (1900-1974)
Josef Serinek se narodil roku 1900 v obci Bolovec na Plzeňsku. V srpnu 1942 byl spolu se svojí ženou a pěti dětmi transportován do koncentračního tábora Lety. V září téhož roku se mu podařilo uprchnout a byl nucen se skrývat. Poté se zapojil do odbojové činnosti a vybudoval partyzánský oddíl, který se skládal převážně z uprchlých sovětských zajatců. Sám Serinek se účastnil osvobozování Bystřice nad Pernštejnem. Až po konci války se dozvěděl, že nikdo z jeho rodiny věznění v koncentračním táboře nepřežil. Ve Svitavách si otevřel hostinec „U Partyzána“, který provozoval až do roku 1953. Do konce života pak pracoval jako skladník v cihelně.
Více informací se dozvíte např. na Wikipedii.

Připomínku ve Svitavách naleznete na pamětní desce, která byla v minulém roce odhalena na budově restaurace U Partyzána, kde žil a pracoval.

Letos si můžete přijít připomenout jeho zásluhy ve středu 9. listopadu do parčíku v ulici Gorkého, kde mu bude v 15 hodin, za osobní účasti jeho vnuka Zdeňka Serinka, vysazen pamětní strom.