Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » STARTUJE VÝMĚNA svítidel VEŘEJNÉHO OSVĚTLENÍ

STARTUJE VÝMĚNA svítidel VEŘEJNÉHO OSVĚTLENÍ

7. 2. 2024

V tomto týdnu začali pracovníci společnosti Sportes s výměnou starých výbojkových světel veřejného osvětlení za úspornější LED variantu. 

Z celkových 1 907 svítidel veřejného osvětlení jich bylo doposud vyměněno zhruba 30 %. V aktuální první etapě dojde k výměně 840 kusů světelných zdrojů, v poslední etapě pak bude zbývat k výměně 340 kusů.

V rámci výměny veřejného osvětlení budou nově využívány LED zdroje s barevnou teplotou 2 700 K (nejedná se tedy o studené bílé světlo). „Teplota 2700 K je v současné době Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a Ministerstvem životního prostředí ČŘ stanovena jako optimální, neboť nedochází k omezení viditelnosti, není ovlivněna nehodovost a kriminalita a je také šetrnější k biorytmům člověka a přírody jako takové,“ doplnil jednatel společnosti Sportes Bronislav Olšán.

Každé ze svítidel bude vybaveno řídicím systémem, svítidla tak bude možné směrovat a také u nich regulovat intenzitu osvětlení, což napomůže snižování světelného znečištění.

První etapa by měla být dokončena do poloviny letošního června. Spočítaná úspora elektrické energie dosahuje 82,54 %.

V příloze si můžete prostudovat Příručku správného osvětlování vydanou Ministerstvem životního prostředí ČR, která konkretizuje požadavky na technická řešení k zajištění bezpečného a kvalitního osvětlení za současné minimalizace světelného znečištění.

 

Vzhledem k poplašným zprávám, ohledně škodlivosti modrého světla, přikládáme také do příloh vyjadření z portálu http://modresvetlo.cz/

Kateřina Kotasová