Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Stanovisko města ke kácení stromu na hrázi Svitavského rybníka

Stanovisko města ke kácení stromu na hrázi Svitavského rybníka

26. 2. 2021

V posledních dnech se na sociálních sítích objevily nepřesné a pejorativní příspěvky o kácení stromu na jižním břehu Svitavského rybníka. Dovolte nám touto cestou některá fakta upřesnit a celou situaci přiblížit.

V prvé řadě je třeba říci, že se jednalo o kácení na soukromém pozemku, nikoliv na pozemku městském. Dále - nejednalo se o ošetření nezdravého stromu, nýbrž o kácení, které bylo povoleno v červenci loňského roku, a to na základě podané žádosti soukromým subjektem a majitelem pozemku, kterým je Rybářství Litomyšl. Musíme se ohradit proti nařčení, že by se jednalo o porušení legislativy nebo o rozdílné posuzování žádostí pracovníky Městského úřadu Svitavy na základě osobních vztahů s žadateli. Po posouzení bylo o povolení kácení rozhodnuto o 3 měsíce později a v první části listopadu 2020 nabylo rozhodnutí právní moci a strom tak mohl být pokácen.

Dále byl kritizován postup při samotném kácení, zde bychom rádi uvedli, že ke kácení bylo přistupováno postupně, a to z důvodu ochrany okolních staveb a majetku.

Závěrem poznamenáme, že město Svitavy nebylo účastníkem správního řízení, práci nezadalo a ani ji nehradilo ze svého rozpočtu.

Děkujeme za pochopení a přejeme příjemně strávený víkend.

Jiří Johanides