Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Revize parkování v centru Svitav

Revize parkování v centru Svitav

1. 3. 2023

Otázkou změny ceny výše parkovného se již zabývá vedení města. Na lednovém zasedání zastupitelstva zmínil starosta města David Šimek možnou revizi nařízení týkajícího se placeného parkování. Vyzval tehdy všechny zastoupené politické kluby k sepsání podnětů vhodných úprav a jejich zaslání dopravní komisi (s termínem do konce února).

Nyní by tedy měla mít dopravní komise všechny návrhy pohromadě, v průběhu března je důkladně na svém jednání projde a následně předá Radě města Svitavy, která může nařízení změnit, svá doporučení.

Ačkoliv v současné době vyvolává výše ceny roční parkovací karty u veřejnosti nevoli, její cena se pro letošní rok nezměnila. Již v roce 2022 stála roční karta 8 000 korun (ceník karet byl tehdy navržen dopravní komisí a následně schválen radou města v roce 2021, tedy ještě v předešlém volebním období).
Před touto úpravou přišla roční parkovací známka rezidenty na 2 000 korun. V letech 2018-2021 se rezidentům prodalo 11, 15, 12 a 19 kusů.

Celkem se parkovacích známek / karet prodalo v letech 2018-2021 v průměru 66 kusů ročně. V roce 2022 to bylo 36 kusů a letos prozatím 44 karet.

Parkovné se na svitavském náměstí vybírá již od roku 1994. Letos byla nově zavedena možnost krátkodobého parkování zdarma, konkrétně po dobu 30 minut na vyřízení nejnutnějších záležitostí.