Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Program prvního adventního víkendu

Program prvního adventního víkendu

26. 11. 2021

Na co se můžete těšit o prvním adventním víkendu v sobotu 27. a v neděli 28. listopadu?

Přichází adventní období a s ním za několik týdnů svátky, které bývají označovány jako nejkrásnější  v roce. Nejspíš jsme všichni věřili, že letošní adventní čas bude jiný než ten loňský, že bude zase „normální“. Epidemiologická situace s sebou však znovu přináší řadu omezení, úprav a náhlých změn.

Všichni pořadatelé z několika organizací, kteří pro vás adventní programy málem od léta připravovali, se musejí opět podřídit vládním nařízením a aktuální situaci v naší republice i našem regionu. Může se nám všem zdát, že tato nelehká doba nikdy neskončí. Pojďme si ji zpříjemnit alespoň trochu.

Na sobotu 27. listopadu byl naplánován první Vánoční benefiční trh u Langerovy vily na podporu paliativní péče Charity Svitavy. Vzhledem k vyhlášení nouzového stavu a zákazu pořádání adventních trhů musíme akci v původní podobě bohužel zrušit. I tak vás ale nechceme ochudit o možnost vidět poprvé nasvícenou Langerovu vilu novým osvětlením či podpořit dobrou věc. Budeme rádi, když si naplánujete na sobotní odpoledne zimní procházku do parku Jana Palacha a u této příležitosti přispějete Charitě Svitavy na její projekt DoŽÍT mezi svými. Pokladničky pro vás budou připraveny před Langerovou vilou od 15 do 18 hodin a za svůj finanční příspěvek si jako poděkování můžete odnést drobný dáreček. V Kavárně v parku na vás navíc čeká výborný punč a možnost vzít si občerstvení do ruky také s sebou na procházku. Vila bude osvětlena zhruba od 16 hodin. V 17 hodin se k ní přidá nasvícený strom a kruhový objezd. U vily bude v tento čas také sběrné místo pro Krabice potřebným.

V neděli 28. listopadu začne v městském muzeu a galerii nová a krásná výstava betlémů nazvaná Nad betlémem vyšla hvězda. Jádrem výstavy je sbírka Martina a Jakuba Sochorových, kteří sbírají historické betlémy a vyřezávají své vlastní. V muzeu uvidíte i Novopacký betlém ze závěru 19. století, krušnohorské vánoční pyramidy, betlémy mechanické, slaměné, z cínu, skla, porcelánu či papíru. Vystaveny budou i kuriozity: betlémy ve skořápce vlašského ořechu či lískového oříšku či betlém vyřezaný do třešňové pecky.

Na náměstí Míru začne svítit vánoční strom, rozsvítí se v 17 a v 18 hodin. Letos ho nedoprovodí projev starosty ani živá hudba, avšak betlém na náměstí, ten vyřezávaný od Františka Malého, chybět nebude. Občerstvit se bude možné ve Floriánce.

Adventní koncert Základní umělecké školy, na kterém vystoupí žáci a učitelé ZUŠ bude možné sledovat prostřednictvím streamu nebo na svitavské CMS TV v 18 hodin.

Po celý týden od pondělí 29. listopadu do pátku 3. prosince se vždy v 17 hodin nově rozsvítí strom na náměstí.

Těšit se také můžete na oblíbenou fotostěnu před informačním centrem. Nový motiv a dekorace budou jistě příjemným překvapením.

Přijďte, těšíme se na vás! Petra Soukupová