Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Příspěvky na ošetření stromů

Příspěvky na ošetření stromů

26. 2. 2021

Rada města Svitavy na svém lednovém zasedání vyhlásila grantový program nazvaný Příspěvky na ošetření významných stromů. O finanční podporu mohou žádat občané i podnikatelé, kteří vlastní významné stromy rostoucí na území města Svitavy.

Stromy tvoří důležitou složku zeleně a plní řadu významných funkcí - estetickou, ekologickou a společenskou. Tím se významně podílejí na zlepšování životního prostředí obyvatel v našem městě. Důležité je však nejen stromy vysazovat, ale také je pečlivě a odpovědně ošetřovat. Ošetřování stromů je činnost, která vyžaduje speciální znalosti, vybavení a dovednosti. Neodborný řez může způsobit nezvratné poškození, které bude ovlivňovat strom po celý jeho život, případně v horších případech život stromu výrazně zkrátí.

Přednostně bude příspěvek přiznán na ošetření  stromů,  jejichž stav lze charakterizovat jako rizikový. Ošetření spočívá v provedení bezpečnostního a zdravotního řezu, případně zabezpečení koruny stromu proti jejímu rozlomení umístěním bezpečnostní vazby. Příspěvek nebude poskytován na kácení stromů.

Žádost o poskytnutí příspěvku je nutno podat do 30. dubna 2021 odboru životního prostředí MěÚ Svitavy. Potřebný tiskopis lze získat na odboru životního prostředí MěÚ Svitavy, podatelnách úřadu nebo webu města v sekci "Grantový program". K žádosti je nutné doložit kopii katastrální mapy se situačním zákresem předmětného stromu.

Zpracování cenové nabídky zajistí odbor životního prostředí a doporučí radě města výši příspěvku na ošetření konkrétního stromu, a to podle naléhavosti zásahu a významu daného stromu z hlediska městské zeleně. Podáním žádosti nevzniká na příspěvek nárok. O výsledku budou všichni žadatelé písemně informováni.

Odboř životního prostředí MěÚ Svitavy

Vložil: Jiří Johanides