Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » PŘECHOD OD DODAVATELE POSLEDNÍ INSTANCE

PŘECHOD OD DODAVATELE POSLEDNÍ INSTANCE

2. 11. 2021

Poté, co v polovině října ukončila činnost Bohemia Energy a další menší dodavatelé energií, dostalo se do problémů na 900 tisíc odběratelů. O dodávku energií sice nepřišli, o ni se stará tzv. „Dodavatel poslední instance“ (DPI), ale cena za ni je mnohem vyšší.

Pokud jste se i Vy dostali do této situace, jistě s Vámi silně otřáslo otevření obálky s předpisem záloh, které bývají až 5x vyšší než ty, které jste platili doposud.

„Ministerstvo a regulační úřad navrhují, že sníží zálohové platby na měsíc listopad o 50 % a za prosinec o 40 % z vyměřené zálohy,” uvedl na dnešní tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Upozorňujeme ovšem, že odebranou energii zákazník bude muset zaplatit podle skutečně spotřebované energie, a to za uvedené ceny DPI. Proto doporučujeme, co nejdříve přejít k novému dodavateli. Patrně máte také zkušenost s tím, že telefonní linky i samotné pobočky dodavatelů jsou v současné chvíli přetížené a je obtížné se někam dovolat či dostat.

Ve Svitavách si osobně můžete zařídit přechod k novému dodavateli na pobočce (informace dle internetu):

ČEZ

• nám. Míru 61/41 (do 2. listopadu z důvodu nemoci uzavřena),
  • PO a ST 9:00-12:00 a 12:30-17:00, ÚT a ČT 9:00-12:00, 12:30-15:00, 9:00-13:00

innogy

• nám. Míru 64
  • PO-ST od 9:00-12:00 a 13:00-15:00

eCENTRE

• Od příštího týdne (pondělí 8. listopadu) zde zřídí své kontaktní místo také LICIT od společnosti eCENTRE a.s., se kterým má město Svitavy dobrou zkušenost, když v minulosti zařizoval pro místní občany hromadný nákup energií (v současné chvíli nabízí energie od společnosti E.ON)
  • nám. Míru 48
  • PO-PÁ 9:00-17:00 (ve čtvrtek 11. listopadu pouze do 15:00)
  • Pro nabídku, případně okamžité vybavení nové smlouvy si nezapomeňte vzít s sebou kompletní roční vyúčtování a svůj mobilní telefon (pro podpis nové smlouvy pomocí SMS kódu).

JAK SE ORIENTOVAT V NABÍDCE
Při srovnávání nabídek jednotlivých dodavatelů, je pro Vás důležité z cenového hlediska sledovat tzv. „obchodní část ceny“ (někdy nazvanou „cena za odebraný plyn“, „cena za dodávku plynu“, „cena za dodávku elektřiny“, „cena za dodávku silové elektřiny“). Ta je složena z:

• cena za 1 MWh dodaného plynu / elektřiny
  • stálý měsíční plat (nezávisí na množství odebrané energie)

Druhá část ceny - distribuční (cena za distribuci, případně „cena za regulované služby“ a stálý měsíční plat za distribuci) je pevně daná (distributora si není možné zvolit, pro území Svitav je to GasNet, s.r.o. pro plyn a ČEZ Distribuce, a.s. pro elektřinu), tzn. že u všech dodavatelů mají tyto položky stejnou výši.

Ať si vyberete jakéhokoliv dodavatele, dobře si prostudujte podmínky:

• na jak dlouho se smlouva uzavírá
  • za jakou cenu (ta může být fixní / vázaná na vývoj ceny dané komodity / v čase se měnit - např. po roce při uzavřené smlouvě na více let)
  • jaké jsou podmínky ukončení smlouvy (zde mohou být různé nástrahy jako automatické prodloužení smlouvy, takže se můžete dostat do situace, kdy budete složitě smlouvu vypovídat)
  • a další poznámky (např. níže vidíte, že nabídka vypadá, jako by se bez sankcí mohla ukončit smlouva s tříměsíční výpovědní lhůtou, ovšem dále v poznámce je uvedeno, že pokud byste tak učinili před 31. 12. 2022, zaplatíte 6 500 korun)

V příloze přidáváme pro představu současné ceníky některých dodavatelů (aktuálnost cen je vzhledem ke stále se měnící situaci nutné vždy prověřit u konkrétního dodavatele).