Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Pouť / letošní TOP týden

Pouť / letošní TOP týden

25. 8. 2021

Jedním z poslání svitavského TOP týdne je zpestřit a zpříjemnit čas, kdy pomalu končí léto, většina z nás se vrací z dovolených a děti směřují opět do školních lavic. Věřme, že všechny naplánované akce budou moci proběhnout a nedojde již k takovému zhoršení epidemické situace, že by se jejich uskutečnění ukázalo být nemožným. Zkušenosti z minulých měsíců totiž prokázaly, jak je vzájemné setkávání pro naši společnost nejen zdravé, ale také nezbytné a zásadní. Svitavský TOP týden by se proto mohl stát další z perel, kterou navlékneme na náhrdelník nazvaný návrat k „normálnímu“ životu. Bylo by skvělé, kdyby tento náhrdelník byl co nejdelší a my se mohli těšit z dalších setkání.

TOP týden již tradičně startuje řezbářským memoriálem Aloise Petruse. Od pondělí 30. srpna bude na muzejní zahradě šest řezbářů vytvářet z mohutných jasanových klád sochy, které bude spojovat téma pohyb. Memoriál vyvrcholí v sobotu 4. září předáním soch starostovi města, aby se postupně staly součástí svitavského sportovního stadionu. Během memoriálu proběhnou také dva koncerty, nejprve v pondělí 30. srpna vystoupí folková kapela Zkusmeto a ve středu 1. září známá svitavská formace Kowalski.

V pátek 3. září se po roční odmlce uskuteční v Galerii Venkovka vernisáž nových obrazů, které začaly vznikat při otevření zahrad Sv. Vincence. Následovat bude velký dvojkoncert, na němž v letošním roce vystoupí nejprve Mňága a Žďorp a po ní Pekař s kapelou. V sobotu 4. září vedle již zmíněného zakončení řezbářského memoriálu proběhne 29. slavnost dechových hudeb a nově také festival volnočasových aktivit. Váš sobotní program tedy může vypadat následovně: nejprve se zaposloucháte do dechové hudby na náměstí, poté navštívíte stadion, abyste si vyzkoušeli některé z představovaných aktivit a následně se přesunete do muzejní zahrady na slavnostní představení nových dřevěných soch.

Neděle 5. září bude ve znamení poutě ke svatému Jiljí, jejíž kulturní program obstarají tradiční pouťové atrakce zajišťované agenturou REX, Cimbálová muzika Aleše Smutného, folk-folklórní skupina Trdlo a šumperské pěvecké sdružení Avonotaj, které zpívá například hebrejské liturgické texty, písně chasidů nebo židovské lidové a zlidovělé písně. Podrobný program TOP týdne i s uvedením přesných časových údajů najdete níže. Těšíme se na setkání… Hynek Stříteský

TOP týden a pouť ke sv. Jiljí
Od 30. srpna do 3. září
Řezbářský memoriál Aloise Petruse – jedenáctý ročník tradičního „dřevořezání“ se uskuteční na zahradě městského muzea. Po celý týden se můžete přijít na řezbáře podívat, jak pod jejich dláty vznikají dřevěné sochy, inspirované tématem pohybu.
Pondělí 30. srpna
Zkusmeto – od 18 hodin zahraje mladá kapela z Kuřimi, která vás zaujme pořádnou porcí folkové hudby, koncert proběhne na muzejní zahradě.
Středa 1. září
Kowalski – koncert svitavského funkového uskupení začne v 18 hodin na muzejní zahradě.
Pátek 3. září
Venkovka – od 19 hodin se uskuteční vernisáž nových obrazů pro Galerii Venkovka.
Na dolní části svitavského náměstí proběhne od 20 hodin dvojkoncert:
Mňága a Žďorp – legendární rocková kapela, která společně hraje již od osmdesátých let minulého století a od té doby se zapsala do srdcí mnoha fanoušků.
Pekař –  vlastním jménem Petr Toms, získal v roce 2016 Českého Slavíka v kategorii Objev roku a cenu Evropy 2. Ve svých začátcích vystupoval sám, ale postupem času svoji písničkářskou polohu opustil a založil kapelu, která je v současnosti již pětičlenná.
Sobota 4. září
Slavnostní ukončení řezbářského memoriálu v muzejní zahradě – od 16 hodin představení nově vzniklých soch veřejnosti.
Festival volnočasových aktivit – od 14 hodin bude na svitavském stadionu především pro rodiny s dětmi připraveno množství volnočasových, sportovních a zábavních aktivit.
29. slavnost dechových hudeb – dolní část svitavského náměstí bude od 13 hodin patřit dechovým orchestrům:
13:00–13:20 slavnostní zahájení
13:20–14:20 Poličanka
14:20–15:20 Dolnovanka
15:20–16:20 ZUŠ Letovice
Od 16:20 Svitavská dvanáctka a Astra ze Svitav
Jiřinková slavnost – farní zahrada od 16 hodin, zahraje Mokaband z Hradce nad Svitavou, vstupné dobrovolné.

Neděle 5. září
Vrchol celého TOP týdne představuje pouť ke svatému Jiljí. V horní části náměstí Míru agentura REX připomene tradiční pouťové atrakce přelomu 19. a 20. století. Na dolní část náměstí se vystřídají dvě hudební formace, v 10, 12:05 a 14 hodin zahraje Cimbálová muzika Aleše Smutného, která je složená z muzikantů zastupujících různé regiony, pojetí lidové písně i hudební žánry. V 11:20, 13 a 15:05 hodin vystoupí folk-folklórní skupina Trdlo, která vytvořila osobitý a pro ni typický styl aranžování lidových písní s převažujícími prvky folku, ale i jazzu a vážné hudby. Závěr pouti i celého TOP týdne obstará v kostele sv. Jiljí od 19 hodin koncert pěveckého sdružení Avonotaj, které se věnuje židovské hudbě.