Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Pomozte nám snižovat množství komunálního odpadu

Pomozte nám snižovat množství komunálního odpadu

26. 10. 2022

Ve Svitavách, stejně jako v dalších městech, bojujeme s velkým množstvím skládkovaného odpadu, kdy každý Svitavák průměrně vyhodí 208 kg směsného komunálního odpadu. Podle aktuální legislativy tento průměr nesmí příští rok přesáhnout 180 kg. Pokud obec tento limit překročí, bude se navyšovat cena za uložení odpadu na skládce, a tím pádem bude výrazněji narůstat také občanský poplatek za odpad.

Kvůli analýzám, které pomohou s přehledem toho, odkud se kolik a jakého odpadu bere, bude do konce roku probíhat v rámci svozu také čipování popelnic. Díky němu bude například lehce dohledatelný podnikatelský odpad, který do uvedených limitů nespadá. Stejně tak se budou moci případně lépe individualizovat kontejnerová hnízda. Plastové popelnice budou očipovány samolepkou s kódem, na plechové popelnice bude nutné přidělat speciální čip nýtováním. Cílem je z analýz zjistit způsoby, jak zefektivnit třídění a snížit tak množství vyprodukovaného komunálního odpadu, aby nemuselo docházet ke skokovému navyšování poplatku. Předem vám děkujeme za pochopení a spolupráci v této záležitosti.

Ze statistik vyplývá, že v popelnicích stále končí často také plast (tvoří až 6,7 procenta celkového obsahu), proto již přes rok usnadňujeme obyvatelům rodinných domů jeho třídění díky zavedení adresného třídění plastů. Po posledním výdeji nádob nám jich na skladě zůstalo už jen pár desítek. Pokud tedy bydlíte v rodinném domě nebo menší bytové jednotce (do 8 bytů), a stále vlastní nádobu určenou k adresnému třídění plastů nemáte, využijte jednu z posledních možností, jak ji získat. Stačí vyplněnou žádost, kterou naleznete na www.svitavy.cz/odpady, zaslat na vit.baranek@svitavy.cz a domluvit se individuálně na vhodném předání. Děkujeme, že třídíte srdcem. (kk)