Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Ohňostroje, rachejtle, petardy - jak to s nimi vlastně je?

Ohňostroje, rachejtle, petardy - jak to s nimi vlastně je?

8. 12. 2020

Na základě ohlasů našich spoluobčanů i diskusí, které jsme zachytili na sociálních sítích, jsme se rozhodli vytvořit krátký příspěvek na téma ohňostrojů. Ty se vždy ke konci roku objevují s větší frekvencí, a tak je možná na čase připomenout, jak to s nimi vlastně je. Hned na úvod nám dovolte poznamenat, že používání zábavní pyrotechniky není striktně upraveno, ošetřeno nebo ukotveno v žádné obecně závazné vyhlášce města, což však neznamená, že to nemá svá pravidla.

Rachejtlemi a petardami nelze v žádném případě ohrožovat nikoho na zdraví nebo poškozovat cizí majetek. Těmto situacím se bohužel musí Policie České republiky, případně městská policie, rok co rok opakovaně věnovat. V takových případech se poté dotyční zodpovídají orgánům činným v trestném řízení ze spáchání trestných činů ublížení na zdraví, poškozování cizí věci, v nejhorších případech usmrcení z nedbalosti. To jsou jistě situace, do kterých se nikdo nechce dostat.

Zároveň je nutno jedním dechem dodat, že nelze připouštět používání pyrotechniky po 22. hodině večerní, neboť se jedná o rušení nočního klidu. Za takové porušení lze uložit pokutu do výše 10 000 Kč. Většinou však nastává problém s dokazováním tohoto přestupku proti veřejnému pořádku, pokud dotyčné osoby nejsou zastiženy přímo na místě. Zde mohou pomoci i případní svědci, kteří by na daném místě záležitost popsali a potvrdili.

Rozumíme tomu, že pro některé je konec kalendářního roku zkrátka a dobře spojený se zábavní pyrotechnikou. Prosíme však všechny občany města o zodpovědný přístup při jejím používání, zejména pak o ohleduplnost vůči sousedům, ostatním osobám v okolí, domácím mazlíčkům i jiným zvířatům, která žijí okolo nás.

Závěrem příspěvku si dovolíme připomenout informaci, že letos na Silvestra musíme kvůli vládním opatřením o shlukování klasickou ohňostrojovou show na náměstí Míru oželet.

Jiří Johanides, Rostislav Bednář