Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Nové základny krajské záchranky

Nové základny krajské záchranky

10. 5. 2022

Také v příštích letech bude pokračovat dlouhodobý trend budování nových výjezdových základen Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. Na svém pondělním jednání schválili radní Pardubického kraje další postup směřující k projektování nových budov, které by měly vzniknout v Litomyšli a ve Svitavách.

Obě stávající výjezdové stanice ve Svitavách a v Litomyšli se nachází v centrech měst s poměrně komplikovaným výjezdem s přihlédnutím k poměrně složité dopravní situaci v obou městech. Stejně jako v případě předchozích, nově budovaných výjezdových stanic, je naším záměrem stavět v bezprostřední blízkosti hlavní silnice, čímž je zajištěn lepší výjezd vozidel. V případě Svitav je pak přestěhování nezbytným předpokladem pro další rozvoj Svitavské nemocnice. Předpokládaná hodnota obou staveb je v souhrnu necelých 150 milionů korun, avšak očekáváme postupné zpřesňování částky v průběhu projektování,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Nová základna ve Svitavách by měla být umístěna v blízkosti nově budovaného obchvatu, mimo centrum města. Jednat by se mělo o dvoupodlažní novostavbu s celkem sedmi garážovými místy pro zásahová vozidla a výcvikové středisko Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. „Nový objekt bude sloužit pro tři výjezdové posádky a bude zahrnovat prostory garážových stání sanitních vozidel, společné provozní místnosti s kuchyňským koutem, šatny, odpočinkové místnosti pro řidiče, záchranáře a lékaře, dezinfekční místnosti, sklad zdravotnického materiálu a prostředků, sklad léků, sociální zařízení a technické místnosti jako kotelna, prádelna či místnost údržby,“ vyjmenoval součásti projektu náměstek hejtmana pro oblast investic Roman Línek. Předpokládané náklady na realizaci stavby jsou téměř 110 milionu korun včetně daně. 

Kateřina Kotasová