Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » MINISTR ŠKOLSTVÍ PETR GAZDÍK NAVŠTÍVIL SVITAVY

MINISTR ŠKOLSTVÍ PETR GAZDÍK NAVŠTÍVIL SVITAVY

17. 1. 2022

Na svoji první pracovní návštěvu přijel dnes do Svitav ministr školství Petr Gazdík. Hlavním tématem jednání byla aktuální situace ve školství a aplikace středního článku podpory na Svitavsku.

Koncept středního článku podpory je zakotvený ve Strategii vzdělávací politiky ČR do roku 2030+. Jeho hlavním cílem je zvyšování kvality vzdělávání prostřednictvím komplexního systému podpory škol.

Nejprve proběhlo setkání a debata s řediteli škol z blízkého okolí. „Do Svitav jsem přijel především poslouchat názory ředitelů škol, abych se dozvěděl, jak zde funguje aplikace středního článku. Já osobně jsem byl čtyři roky náměstkem pro školství ve Zlínském kraji, tato problematika je mi velice blízká. Děkuji panu starostovi Šimkovi a všem ředitelům v okrese, kteří se zasadili o jeho aplikaci na Svitavsku. Jsem velice rád, že se zde povedla jeho úspěšná aplikace a je vidět, že to má smysl” uvedl Gazdík.

Jednání se také zúčastnila hlavní koordinátorka středního článku na Svitavsku Hana Fučíková, aby zhodnotila celkovou situaci. „Ve středním článku vidíme systémovou věc, která zde chyběla. Ředitelé to často vnímají jako příchod někoho konkrétního, kdo se o ně zajímá. Díky tomu získává ministerstvo lidskou tvář. Je dobře, že lze některé drobnosti článku změnit. Je to krásná práce. Jezdíme po školách, mapujeme a seznamujeme se s řediteli a jejich názory. Zjišťujeme, jak to ve školách funguje a jakou podporu by od nás potřebovali. Pořádáme pro ně různé webináře a školení,” popsala situaci Fučíková.

„Vznik musím kvitovat. Když jsem nastoupila do funkce, u vzniku středního článku se to otočilo z nuly na sto. To je ohromná pomoc. Jsem ráda, že začínal i tak, že jel mezi ředitele a snažil se představit. Za to moc děkuji. Střední článek poskytuje informativní pomoc. Například teď vydal letáky o testování, které jsme mohli ihned rozeslat mezi rodiče. Za mě to funguje a je to potřebné,” uvedla ředitelka malotřídní školy.

Následovala návštěva místní Základní školy Felberova, kde proběhlo setkání s žáky a pedagogy. Pan ministr ocenil práci školy, seznámil se výukovým programem Začít spolu a následně navštívil výuku v přírodovědeckých a polytechnických dílnách. „Takto má vypadat moderní škola 21. století. Je vidět spokojenost ze strany žáků i učitelů,” dodal Gazdík.

Poté proběhlo společné jednání se starosty z okolí na radnici. Tématem bylo zhodnocení a  situace školství v kraji.

„Jsem rád, že první z cest pana ministra ve funkci vedla do Svitav. Měli jsme prostor řešit aktuální problémy v oblasti školství. Našli jsme shody v řešení jednotlivých problémů, zejména v oblasti úplaty za vzdělávání či stravování zaměstnanců ve školských zařízeních. Těmito problémy bych se rád zabýval v Poslanecké sněmovně,” uvedl starosta města David Šimek.