Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Mimořádná okamžitá pomoc v souvislosti s energiemi od DPI

Mimořádná okamžitá pomoc v souvislosti s energiemi od DPI

22. 11. 2021

Pokud řešíte finanční problémy v souvislosti s ukončením dodávky energií od Bohemia Energy, případně od dalších společností, a ocitli jste se v režimu dodavatelů poslední instance (DPI), můžete si požádat o finanční pomoc na Úřadu práce ČR.

S nedoplatky za období v režimu DPI Vám je schopen pomoci Úřad práce ČR prostřednictvím jednorázové dávky pomoci v hmotné nouzi - mimořádné okamžité pomoci (dále jen „MOP“), tzv. MOP – Vyúčtování DPI
Ve chvíli, kdy opustíte režim DPI, Vám je neprodleně vystaveno také vyúčtování energií v režimu DPI. S tímto vyúčtováním, pokud nebudete mít dostatek vlastních finančních prostředků na jeho úhradu, se můžete následně obrátit na Úřad práce ČR ve Vašem městě
a požádat o MOP – Vyúčtování DPI.
Tato MOP je nastavená podobně jako MOP COVID-19. Jde o testovanou dávku, tudíž se hodnotí Vaše příjmy, úspory, majetek a náklady na bydlení. Na rozdíl od klasické MOP je ale možné mít na účtu úspory až do výše dvojnásobku životního minima rodiny a dvojnásobku nákladů na bydlení. Tato dávka je časově limitovaná. Navíc musíte do konce letošního roku požádat o uzavření standardní smlouvy u některého z dodavatelů energií jako noví zákazníci mimo režim DPI.

Pokud jste zálohy již zaplatili, ale teď Vám nezůstávají peníze na nezbytné výdaje nebo živobytí, můžete zažádat na Úřadu práce ČR o jiné druhy MOP. Úřad práce ČR je schopen pomoci například s doplacením nájmu, pořízením zimního oblečení pro Vás nebo Vaše děti apod. Podrobnější informace k MOP jsou k dispozici na stránkách ÚP ČR.

Více informací najdete také na webu MPSV ČR nebo Vám je sdělí na příslušeném pracovišti Úřadu práce ČR.