Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Městské muzeum se opět otevírá

Městské muzeum se opět otevírá

2. 12. 2020

V minulých letech byla druhá adventní neděle ve Svitavách spojena s návštěvou městského muzea, kde se konala tradiční akce s příznačným názvem Advent v muzeu. V letošním roce se již zdálo, že druhá vlna epidemie COVID-19 tuto tradici přeruší. Rozhodnutí vlády ČR z 29. 11. 2020 však situaci změnilo a muzeum se 6. 12. 2020 přeci jen svým návštěvníkům bude moci otevřít, i když pouze v omezeném režimu.

Výstava Nad svitavským betlémem vychází hvězda
Připravena je výstava Nad svitavským betlémem vychází hvězda, která představuje zejména zrekonstruovanou část Velkého svitavského mechanického betlému. Restaurátoři na něm pracovali celý letošní rok a v posledních listopadových dnech sestavil betlemář Kamil Andres v přízemí muzea jeho první třetinu v délce téměř šesti metrů. V pohybu bude betlém prezentován každou celou a každou půl hodinu.

Výstava Výtvarné ohlédnutí
Se znovuotevřením muzea bude také zpřístupněna výstava Výtvarné ohlédnutí, která byla prodloužena do 17. 1. 2021. Výstavu připravilo muzeum ve spolupráci se Základní uměleckou školou Svitavy k 75. výročí existence této školy. Uvidíte na ní díla bývalých i současných pedagogů a jejich žáků, kteří jsou se svitavskou ZUŠ spojeni.

Vánoční hnízda z muzea
Druhou adventní neděli bývali návštěvnicí svitavského městského muzea rovněž zvyklí na tradiční vánoční hnízda. O tuto oblíbenou specialitu nepřijdou ani v letošním roce, její prodej byl však z hygienických důvodů přesunut z muzea do Floriánky, která se nachází v horní části náměstí Míru vedle kašny.

Další aktivity městského muzea
Při procházce na svitavské náměstí se zastavte také u muzejního dřevěného betlému, který vyřezává František Malý. V letošním roce ho opět rozšířil o nové postavy, tentokrát přibyly figury ponocného a ovečky. A procházku lze prodloužit k městskému muzeu, kde se v jeho oknech můžete inspirovat ukázkou tradiční adventní výzdoby.

Na svém facebooku a youtube kanále svitavské muzeum postupně zveřejňuje instruktážní videa, která pomohou s uvázáním adventního věnce a přiblíží jeho symboliku, představí výrobu vánočních ozdob a dekorací a seznámí s papírovým vystřihovacím betlémem, který je věrně inspirován figurami Velkého svitavského mechanického betléma.

Muzeum společně s SVČ Tramtáryje také pokračuje v realizaci adventní hry Putování za betlémským světlem, v rámci které jsou nabízeny každodenní aktivity pro zpestření adventního času. Některé z nich vás zavedou do přírody v okolí Svitav, jiné Vás zase seznámí s tradičními českými i zahraničními vánočními zvyky.

Hynek Stříteský