Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Květná Zahrada nominována na evropské ocenění

Květná Zahrada nominována na evropské ocenění

12. 3. 2021

Evropská síť pro rozvoj venkova pořádá již několik let soutěž s názvem „Rural Inspirational Awards“, ve které se snaží ocenit evropské zemědělce a letos se do soutěže zapojí i Květná Zahrada, z. ú.

Organizace založená již v roce 2005 se zaměřuje na efektivní pomoc a podporu rizikových a ohrožených dětí a jejich rodin a mladých lidí, kteří po dosažení zletilosti opouštějí školská zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy, vrací se z jiných zařízení pro péči o mládež, z výkonu trestu odnětí svobody ochranné léčby nebo jsou v obtížné životní situaci. Reaguje tak na potřeby okolních měst v oblasti sociální prevence.

Město Svitavy od samotného vzniku podporuje a spolupracuje s Květnou Zahradou, kromě pravidelného ročního finančního příspěvku, který se pohybuje do výše 100 tisíc korun a z něhož mohl být v letošním roce dokončen přístřešek pro tažné koně, se jedná také o nabídky spolupráce v oblasti poradenství.

Květná Zahrada je známá především svými produkty. Vyhlášená sýrárna se specializuje zvláště na zrající sýry, po 7 letech fungování se podle slov vedoucího zařízení Mgr. Ferdinanda Raditsche „letos odhodlali zariskovat a spustili výrobu sýru z nepasterovaného kravského mléka.“ Kromě sýrárny ale disponuje zařízení také vlastní moštárnou či sušárnou ovoce. Patří pod něj také obchod se smíšeným zboží v obci Květná, kde taková služba nějaký čas chyběla. Zajímavostí je, že budova tohoto obchodu byla zkonstruována ze starého lodního kontejneru. U tohoto obchůdku je také létě obrovským hitem zmrzlina, jak jinak než vlastní výroby.

V současné době lze podpořit Květnou Zahradu nákupem nejen přímo na statku v prodejním okénku či v obchodě v Květné, ale například také na portálu Rohlík.cz, kterému doplňují pracovníci Květné Zahrady zboží hned do dvou skladů a v nejbližší době by rádi začali nabízet na tomto portále výrobky i pro Prahu. Jednou s možností je také přispět na jejich HitHit kampaň.

Práce všech zúčastněných v projektu Květné Zahrady zaslouží jen chválu a respekt. Jedná se jednak o práci užitečnou, ale také prospěšnou. Věříme, že 25. března na online vyhlášení výsledků se dozvíme další dobrou zprávu. Držíme palce!

Jiří Johanides