Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Krmení vodního ptactva: ano či ne? A případně čím?

Krmení vodního ptactva: ano či ne? A případně čím?

12. 2. 2021

Tradičními obyvateli českých rybníků jsou kromě chovných ryb také rackové, kachny, labutě a celá řada dalších vodních druhů ptáků, kteří zde hnízdí, zimují nebo se jen zastavují při svém tahu.

Vodní ptactvo patří neodmyslitelně k našemu rybníku a věříme, že příjemným zpestřením procházek po přírodě pro většinu z vás je přihodit na vodní hladinu těmto opeřencům něco dobrého do zobáku.

Dovolujeme si však připomenout, abyste používali výhradně vhodné potraviny pro tyto živočichy. Vodnímu ptactvu NESVĚDČÍ především pečivo a sůl v něm obsažená. Po pečivu totiž nabírají na váze, což jim posléze může bránit v odletu v případě zamrznutí vodní hladiny, a sůl má neblahý vliv na jejich játra. Pokud budete chtít dopřát malé občerstvení labutím či jiným okřídleným obyvatelům našich rybníků, zvolte raději pšenici, kukuřici, hrášek nebo listy salátu.

Krmení má ale i jeden neblahý vliv na ptactvo. Může se stát, že si zvyknou na prostředí, kde dostávají potravu navíc a ani mrazivé dny je poté nedonutí opustit vodní hladinu a přemístit se do jiných míst, zvláště do lokalit s tekoucí vodou. Není tomu tak dávno, co například i za asistence svitavských hasičů musela odchytávat záchranná stanice labuť s nadváhou. Toto ale platí obecně, nejen pro labutě. Pokud máte vodní ptactvo rádi, raději jej nekrmte, přírodní potravy má dostatek. Případně doporučujeme poradit se s odborníky z oblasti ornitologie či péče o zvířata.

Jiří Johanides