Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Ke slavným odchovancům svitavského fotbalu patří i Jiří Valta

Ke slavným odchovancům svitavského fotbalu patří i Jiří Valta

8. 9. 2021

V zářijovém vydání zpravodaje Naše město jste si mohli poprvé přečíst celostránkový materiál ze sportovního odvětví, v září to byl fotbal. Čtenáře jsme požádali, aby posílali doplňující a upřesňující informace k tématu fotbal. Na naši výzvu reagovala Kristýna Valtová, jež poslala zajímavé údaje o svém otci Jiřím Valtovi. Jiří Valta patří do slavných odchovanců TJ Svitavy.

Jiří Valta začal svoji fotbalovou kariéru v TJ Svitavy v roce 1978 a zůstal zde až do roku 1984, kdy si ho vyhlídli trenéři Spartaku HK. Během jeho působení v HK se dostal širšího výběru tehdy ještě československé reprezentace. V roce 1994 dostal nabídku odejít z ligy do divize a trénovat pod taktovkou trenéra Šmardy v klubu AFC Atlantik Lázně Bohdaneč. V Bohdanči vytvořili takový tým, který za 3 roky postoupil do nejvyšší soutěže a kde Valta odehrál 29 zápasů. Trenéři, tým a zázemí – toto jsou důvody, proč tak rád na toto období vzpomíná.

V Bohdanči si zahrál také druhou ligu a následně přestoupil do druholigových Pardubic na dvě sezóny, z nichž část hostoval také ve Zlíně. Po zranění kolene nastoupil do týmu ČFL FK OEZ Letohrad, kde i zároveň ukončil svoji kariéru profesionálního fotbalisty. Za svou kariéru nasbíral přes stovky ligových a druholigových startů.

Vedení Letohradu využilo jeho zkušeností a nabídlo mu novou pozici, a to roli trenéra. Za svou trenérskou kariéru vystřídal několik fotbalových týmu svitavského okresu, naposledy působil v krajské I.B třídě v TJ Sokol Opatovec. TJ Svitavy paradoxně o jeho zkušenosti neprojevily.

Jiří Valta je svitavský rodák, odchovanec TJ Svitavy a člověk, který celý život zasvětil fotbalu, splnil si spoustu fotbalových snů, na které může být pyšný a o kterých se může některým fotbalistům jen zdát.
Vložila: Petra Soukupová