Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Jeden průkaz k vozidlu místo dvou

Jeden průkaz k vozidlu místo dvou

20. 2. 2024

Od 1. ledna 2024 vstoupila v platnost nová pravidla týkající se technických průkazů a v současné době již nejsou vydávány velké technické průkazy. Tyto průkazy a osvědčení o registraci vozidla (ORV) nahradil jediný doklad, ve kterém jsou nejdůležitější technické parametry motorového vozidla obsaženy. Namísto dvou technických průkazů si tak vystačíte pouze s jedním.

K nově registrovanému vozidlu nyní dostanete pouze jeden doklad ORV (osvědčení o registraci vozidla). Pokud registraci neměníte a máte k vozidlu stále doklady dva („malý a velký techničák“), vše zůstává v platnosti a nemusíte provádět žádný úkon nebo chodit na úřad. Výměna proběhne až při první návštěvě úřadu v jiné věci.
Nový doklad bude obsahovat jen základní informace, zbytek údajů se bude evidovat pouze elektronicky.

Mám v registru zaznamenané správné údaje?
Všechny údaje z registru silničních vozidel o vašem automobilu si můžete ověřit různými způsoby (pro první dva je nutné použít elektronickou identitu):

Pokud narazíte v registru vozidel na chybu, není třeba opravu údajů řešit ihned. Platné jsou vždy údaje z velkého technického průkazu (při přepisu do registru mohlo na úřadech docházet k chybám, které se nyní postupně odstraňují). Případné chyby opraví zdarma úředník na registru (např. při registraci vozidla).

Mám na STK vozit technický průkaz?
Možná jste zaslechli, že je lepší si na STK technický průkaz nebrat, abyste o něj nepřišli. Tak to ale není. Technický průkaz vám nebude odebrán ani při návštěvě stanice technické kontroly. Naopak je doporučeno na kontroly technický průkaz vozit s sebou. Pokud se totiž objeví nesoulad informací s registrem silničních vozidel, technik kontrolu i tak provede, a navíc nafotí technický průkaz do Informačního systému technických prohlídek. Díky tomu následně dojde zdarma k odstranění nesrovnalostí.

Ve Svitavách se můžete obrátit na odbor dopravy. V rámci zkvalitňování služeb městského úřadu je pro vás registr vozidel přístupný v rozšířených úředních hodinách:

pondělí 7:30-11:45 12:30-17:00
úterý 7:15-11:30 12:00-15:00