Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Jak úspěšné sportovce ve Svitavách máme?

Jak úspěšné sportovce ve Svitavách máme?

27. 2. 2024

V pondělí večer proběhlo v sále Fabriky slavnostní ocenění nejúspěšnějších sportovců uplynulého roku. Ty každoročně vybírá Rada města Svitavy z došlých nominací.

Osobnosti svitavského sportu jsou vybírány nejen podle vítězství a zisku medailí, ale také podle vlivu na sportovní komunitu a odhodlání trénovat a zlepšovat se. Oceňují se také osobní morální hodnoty, například fair play. Během večera mohli přítomní diváci ocenit potleskem třeba mistra Evropy, juniorského mistra světa, mistry České republiky, reprezentanty ČR nebo účastníky nejvyšších domácích soutěží. Z výčtu všech úspěchů je znát, že ve Svitavách je výborné sportovní „podhoubí“. To potvrzuje také mnohonásobné zastoupení na vyhlášení Nejúspěšnějších sportovců roku 2023 celého okresu, které se uskutečnilo v polovině února v Poličce.

Večer zpestřila svým vystoupením několikrát svitavská rodačka, zpěvačka DominiKa & band.

Na výroční ceremonii byli dne 26. února ve velkém sále našeho kulturního centra Fabrika oceněni v kategoriích:

Žactvo jednotlivci
Charlotte Nela Crhová (plavání) – osminásobná mistryně ČR dvanáctiletého žactva na prsařských a polohových tratích, vicemistryně na 100 m znak a 100 m volný způsob. Držitelka titulu Nejvšestrannější plavkyně ČR 12 letého žactva.

Vojtěch Křeček (basketbal) –  v roce 2023 hráč ligových mladších žáků U14, před sezónou 2023/24 se s týmem starších žáků U15 probojoval přes kvalifikaci také do ligy starších žáků U15. Účastník srazu reprezentace ČR žáků U15 (skupina východ).

Beata Kalousová (sportovní gymnastika) – v roce 2023 vyhrála krajskou soutěž ve sportovní gymnastice. V republikovém finále ve sportovní gymnastice, které pořádá ČASPV, obsadila celkově 1. místo v kategorii jednotlivců, 1. místo ve cvičení na přeskoku a zároveň byla členkou družstva, které se v republikovém finále umístilo na 2. místě.

Natálie Volfová (box) – v olympijském boxu vyhrála v roce 2023 zlatou medaili na MČR v kategorii školní mládeže. Podařilo se jí také získat bronzovou medaili na ME ve slovinském Mariboru a stříbrnou medaili na turnaji mistrů v Izraeli.

Richard Novotný (silový trojboj) – 2. místo v kategorii ml. juniorů do 83 kg a 3. místo v absolutním pořadí na MČR s podpůrným vybavením EQ, 12. místo na MČR v benčpresu, 8. místo v mrtvém tahu na MČR

Lucie Jílková (atletika) – ačkoliv věkem spadá ještě do kategorie mladších žákyň, podařilo se jí uspět již na MČR starších žákyň, kde získala 2. místo na 1 500 m př. (14. nejlepší čas v historii ČR) a patří jí také 2. místo v tabulkách ČR starších žákyň v této disciplíně. Mezi další loňské úspěchy lze zařadit 4. místo na MČR v přespolním běhu ml. žákyň či 8. místo na MČR v pětiboji ml. žákyň.

Alice Doubková (volejbal) – nahrávačka, která dotáhla svůj, výrazně omlazený, tým na 3. místo v krajské soutěži. V současné době hraje 1. ligu hráček U18, druhou nejvyšší celorepublikovou soutěž.

Dorost jednotlivci

Daniel Letý (plavání) – v loňském roce zaznamenal velké úspěchy především ve svém oblíbeném stylu, kterým je znak. Na MČR juniorů vybojoval 4. místo na 100 m znak, 8. místo na 200 m znak a 9. místo na 50 m znak.

Lukáš Marek (triatlon a aquatlon) - člen týmu 4SPORTS TEAM, který se může pyšnit mj. 1. místem v Českém poháru plavání na dlouhých tratích 3 km (kategorie junioři) a 3. místem v celkovém pořadí v mužích, či 12. místem v Kontinentálním poháru v triatlonu Yasmine Hammemet v juniorské kategorii.

Ondřej Šíp (silový trojboj) – úspěšný zástupce silového trojboje, který v loňském roce vybojoval 1. místo na Mistrovství světa juniorů EQ v Rumunsku v kategorii do 93 kg (s výkonem 885 kg v trojboji) a 2. místo v absolutním pořadí na světě v juniorské kategorii.

Karolína Petrželová (volejbal) – několik sezón byla oporou volejbalového týmu dorostenek v ligové soutěži, nyní se dobře začlenila do ženského týmu. Kromě aktivního sportu se stala také trenérkou III. třídy a pomáhá s výchovou mladých nadějí v klubu.

Dominik Fejt (fotbal) – fotbalista, který prošel v klubu TJ Svitavy žákovskými kategoriemi. Ke konci žákovského věku působil v FK Pardubice. Po svém návratu se začlenil nejen do své věkové kategorie mladšího dorostu, ale vypomáhá také ve starším dorostu a v A týmu mužů.

Dospělí jednotlivci

Tomáš Lacko (silový trojboj) – několik let po sobě dosahuje výrazných úspěchů, z loňských výsledků např. na Mistrovství Evropy Masters EQ v Plzni: 1. místo trojboj (665 kg – národní rekord M1), 2. místo dřep (250 kg), 1. místo benčpres (170 kg), 1. místo tah (245 kg).

Jakub Marek (traitlon, aquatlon, duatlon) – člen týmu 4SPORTS TEAM, 1. místo na MČR v aquatlonu a v dublonu (kategorie muži), 1. místo v Českém poháru v triatlonu kategorii 20-29 let, účast na Mistrovství světa ve štafetách U23 a Elite Hamburk.

Jakub Kolář (Spartan Race) – loňskou vydařenou sezónu potvrzuje úžasné 2. místo  v žebříčku světového Spartan race elitních běžců, který seřadil běžce podle počtu získaných trofejí (Jakub jich získal 16). Jeho forma mu zajistila reprezentační místo, když se pro rok 2024 stal členem národního elitního týmu ČR.

Kolektiv

nejstarší minižáci U13 basketbal – v první polovině roku obsadil tým třetí místo oblastního přeboru. V dalším ročníku vede tabulku nadreginální ligy mladších žáků U 14 a tabulku Východočeského poháru mladšího žactva U 14.

silový trojboj muži – členové úspěšného týmu (Patrik Krušina, Roman Henčl, Libor Zerzánek, Petr Kopecký) obsadili 2. místo na MČR družstev v klasickém silovém trojboji.

družstvo mladších žákyň atletika - vítězky Krajského přeboru družstev ml. žactva (nejvyšší soutěž v této kategorii), které dlouhodobě patří ke krajské špičce. Členky týmu také pomohly družstvu st. Žákyň k zisku bronzové medaile v krajském přeboru st. žákyň a k 9. místu na Mistrovství Čech st. žactva.

družstvo žen florbal - družstvo žen si po velké generační výměně a 10 letech v regionálních soutěžích vybojovalo postup do prestižní celostátní 1. ligy žen, kde v aktuální sezóně 2023/2024 působí a míří do play off.

Trenér

Adam Čížek (volejbal) - svitavský odchovanec, který prošel dorosteneckými extraligami a také druhou nejvyšší soutěží mužů. Je trenérem II. třídy a právě dokončuje studium trenérství I. třídy. Výrazně se zasloužil o to, že se ve Svitavách hraje v současnosti extraliga kadetů, extraliga juniorů a od sezóny 2023/24 také 2. liga mužů.

Osobnost sportu

Radomír Skalický (atletika) – aktivní rozhodčí atletiky již od roku 1971. Pan Skalický má nejvyšší možný rozhodcovský stupeň, kterého je možné v ČR dosáhnout. Díky jeho pomoci se tak do Svitav podařilo dostat mnoho významných závodů (např. Olympic Hopes 2013 a 2014, Republikové finále poháru rozhlasu 2023, Mistrovství republiky veteránů 2015 a 2017 aj.).

Zvláštní cena Krajánek

Jakub Kočvara (volejbal) – svitavský odchovanec, který v letošní sezóně hájí barvy týmu Sokola Vídeň v nejvyšší rakouské volejbalové soutěži. Po základní části je s 267 body 3. nejvíce bodujícím hráčem celé rakouské nejvyšší ligy.

Divoká karta

Eliška Lipská (atletika) – díky svým výkonům byla zařazena do Sportovního centra mládeže Českého atletického svazu. V loňském roce obhájila bronzovou medaili na MČR žáků a žákyň v hodu oštěpem (44.93 m), obsadila 4. místo na MČR žáků a žákyň v hodu diskem (35.87 m) a 12. místo na MČR žáků a žákyň ve vrhu koulí v hale (10.86 m).

Šimon Janalík (volejbal) – volejbalista s velkým potenciálem, který již od přípravky trénuje vždy se staršími věkovými kategoriemi. V loňském roce stal nejlépe útočícím hráčem na MČR U14, kde výrazně přispěl ke konečnému 5. místu. Je také členem širšího reprezentačního výběru.

Momentky z večera, které zachytil Jiří Marek, můžete zhlédnout v naší fotogalerii.