Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » informace k parkování na náměstí

informace k parkování na náměstí

15. 7. 2022

Přinášíme vám přehledně odpovědi na časté dotazy, které jsme zaznamenali v souvislosti s parkováním na náměstí.

Platí se za parkování na náměstí Míru?
Ano, za parkování na náměstí Míru se, stejně jako v posledních cca 20 letech, platí. Toto pravidlo tedy není žádnou novinkou. Poplatek za parkování je nutné při parkování vozidla uhradit vždy. V opačném případě se řidič vozidla dopouští přestupku a může být za nedodržení této povinnosti sankcionován. Zároveň neplatilo a neplatí žádné pravidlo o krátkodobém parkování zdarma. Vždy se mělo platit (a také v současné době má platit) od první minuty, kdy řidič své vozidlo zaparkuje na místě k tomu vyhrazeném.

Jak mohu parkovné zaplatit?

Pro platbu parkovného je nejsnazší cestou platba přes aplikaci EasyPark. Tu si stačí stáhnout do mobilního telefonu, uložit do ní SPZ vozidla (případně více vozidel) a platební kartu. Aplikace vám podle  místa vaší polohy zobrazí nejbližší placené parkoviště. Vám si stačí vybrat, na jak dlouhou dobu chcete na vyhrazeném parkovišti vozidlo zaparkovat, následně potvrdit SPZ, platbu a do 10 vteřin máte vše vyřízené (aplikaci je možné využít pro platbu i v jiných městěch - v Litomyšli, České Třebové, Olomouci, Pardubicích, Praze aj.).

Platit můžete samozřejmě také v parkovacích automatech (podrobný návod si můžete prohlédnout  ZDE), a to hotově nebo platební kartou.

Ať zvolíte jakoukoliv možnost placení, je nutné vždy zadat registrační značku (SPZ) parkujícího vozidla.

Proč musím mít vytištěný parkovací lístek za oknem, když jsem zadal/a registrační značku (RZ) zaparkovaného vozidla?
Systém (aplikace), který bude kontrolovat uhrazený poplatek za parkování pomocí RZ se aktuálně připravuje ke spuštění - do provozu. Do této doby je nutné mít parkovací lístek stále za oknem svého vozidla. Pokud používáte aplikaci a platíte přes váš mobilní telefon (online, nikoliv u parkomatu), není lístek potřeba.

Kolik nyní parkování na náměstí stojí a kdy mohu parkovat zdarma?
V běžném režimu platby parkování nedošlo v roce 2022 k žádnému významnému nárůstu ceny. Nově bylo zavedeno celodenní parkovné, které je výhodnější než platba po hodinách. Došlo také ke zrušení platby parkovného v sobotu, které se doposud hradilo.

Přehled současných cen na náměstí Míru:

• 10 korun za první hodinu
  • 30 korun za 2. a každou další započatou hodinu
  • 200 korun za celodenní parkování

O víkendu a o státních svátcích se parkovné nehradí. Stejně tak ve všední dny v době od 17.00 do 07.00 hod. Pokud tedy přijedete ve všední den na náměstí po 17. hodině, zaparkujete a ráno před 7. hodinou odjedete, parkovné nehradíte. Osoby se zdravotním postižením platí dle aktuálního ceníku. Na náměstí mají svá vyhrazená parkovací místa.

Kde mám parkovat zdarma?
V docházkové vzdálenosti od náměstí se nachází více nezpoplatněných parkovišť, např. u Fabriky, na ul. Purkyňova u autobusového nádraží, na ul. Milady Horákové, ve Wolkerově aleji...

Kdy se dočkáme krátkodobého parkování zdarma?
Možnost krátkodobě zaparkovat na náměstí zdarma nastane až po zavedení plně automatického systému, který bude kontrolovat vjezd a výjezd vozidel na náměstí podle registrační značky. V současné době není možné jiným systémem vysledovat, zdali vozidlo parkuje na náměstí 5 / 10 / 30 / 120 minut. I z tohoto důvodu je první hodina zpoplatněna spíše symbolickou částkou 10 korun.

Kdy bude zaveden automatický systém?
Automatický systém bude využívat funkčnosti kamerového systému, který spravuje a ke své práci již používá Městská policie Svitavy. V současné době se začíná s jeho testováním a řešením technických záležitostí. Systém bude možné spustit, jakmile bude vše plně připraveno. O skutečném termínu vás budeme včas informovat. Předpokládaný odhad je začátek roku 2023.

Jak se bude po zavedení automatické kontroly parkovného posuzovat parkování vozidel na soukromých pozemcích, v garážích apod.?

Městská policie bude do konce roku 2022 vyhodnocovat a posuzovat všechna místa, která umožňují parkování na soukromých pozemcích, v garážích, opravnách vozidel a jiných místech, která se nacházejí v placené zóně na náměstí Míru. S vlastníky pozemků, domů nebo s provozovateli firem na náměstí Míru, bude celá záležitost konzultována a nalezeno nejvhodnější řešení tak, aby mohla být automatická kontrola bez problému spuštěna.

V čem je výhoda zavedení automatického systému?

• Umožní krátkodobé parkování zdarma.
  • Dojde k využití kamerového sytému, který používá MP Svitavy, bez nutnosti vstupu dalších stran, které by zavedení prodražovaly.
  • Veškerá administrace bude probíhat automaticky.
  • Ušetří čas strážníků MP, kteří se budou moci zabývat jinými záležitostmi než kontrolou dodržování podmínek parkování na náměstí.

Co mám dělat, když jedu zavést děti do školy?
Pokud vezete děti do školy, pouze je vysadíte a odjedete, tak parkovné platit nemusíte. Po zavedení automatického systému se na situaci nic nezmění, bude stanovena dostatečně dlouhá doba, abyste v případě vyřízení takovéto záležitosti stihli náměstí, bez nutnosti zaplatit parkovné, opustit.

Kde mohu na náměstí parkovat?

Vzhledem k tomu, že je náměstí obytnou zónou, je možné parkovat pouze na místehch označených jako parkoviště.

Parkovat je možně kolmo nebo šikmo

Parkovat je možně podélně

Není povoleno stát např. podélně na refýžích u hotelu Slavia, před drogerií atd. Schematický obrázek s vyobrazenými parkovacími stáními najdete ZDE

Pokud máte jiný dotaz týkající se parkování, obraťte se, prosím, na naše webové fórum