Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Hledání hvězdy Davidovy 

Hledání hvězdy Davidovy 

3. 11. 2023

V letošní roce nám již počtrnácté připomene vzdělávací projekt svitavského muzea a galerie Hledání hvězdy Davidovy tragédii druhé světové války v podobě židovského a romského holokaustu. Přestože na připomínání lidského utrpení není nic příjemného, je to nesmírně potřeba. Dokládá to i aktuální fáze konfliktu na Blízkém východě, jehož hnacím motorem je, stejně jako v dobách Hitlerovy Třetí říše, mezilidská nenávist. 

Nejprve proběhne 8. listopadu v Ottendorferově knihovně beseda s pamětníkem holokaustu, která je určena zejména školám, ale vítána je také veřejnost. V 16:00 uložíme na rohu ulic Křivá a Brněnská dva Kameny zmizelých věnovaných rodině Tragatschově. Dům, ve kterém rodina žila, dnes již neexistuje, dříve stával v místech současného parkoviště Penny Market. Modlitby při ukládání Kamenů zmizelých pronese Štěpán Menaše Kliment, rabín Židovské obce Brno, průvodní slovo pronese Radka Oblouková.

Dne 9. listopadu se od 16:30 v městském muzeu a galerii uskuteční přednáška Jany Horváthové, ředitelky Muzea romské kultury v Brně, na téma tzv. cikánských protektorátních táborů v Kunštátu u Hodonína a v Letech u Písku. Následovat bude od 19:00 koncert s názvem Židovská hudba a klezmer pro violoncello, na kterém vystoupí vynikající čeští violoncellisté Dominika Weiss Hošková a Jiří Hošek. Koncert bude doprovázen četbou úryvků z Deníku 1938–1945 Helgy Weissové, který svědčí o osudech židovských dětí za druhé světové války. 

Na pátek 10. listopadu je v plánu exkurze do pardubického Památníku Zámeček, pietního místa věnovaného obětem druhé světové války. Zájemci, kteří by se exkurze rádi zúčastnili, se mohou hlásit do 3. listopadu na emailové adrese muzeum@muzeum.svitavy.cz.

Součástí letošního ročníku Hledání hvězdy Davidovy také bude umístěni informační tabule o svitavské synagoze v místech, kde mezi lety 1908–1938 stávala, tj. na autobusovém nádraží.

Projekt Hledání hvězdy Davidovy byl finančně podpořen grantem Pardubického kraje.

Hynek Stříteský, ředitel Městského muzea a galerie ve Svitavách


Přehledný program Hledání hvězdy Davidovy: 
8. listopadu 2023
10:00 – beseda s pamětníkem holokaustu v Ottendorferově knihovně 
16:00 – pietní položení dvou Kamenů zmizelých na rohu ulic Křivá a Brněnská, kde nedaleko žila rodina Tragatschova, jejíž příběh přiblíží Radka Oblouková
9. listopadu 2023
16:30 – přednáška Jany Horváthové v Městském muzeu a galerii ve Svitavách o tzv. cikánských protektorátních táborech v Kunštátu u Hodonína a v Letech u Písku
19:00 – koncert Židovská hudba a klezmer pro violoncello
10. listopadu 2023
8:00 až cca 16:00 – exkurze do Památníku Zámeček, pietního místa bývalého nacistického popraviště v Pardubicích
 

vložila: Kateřina Kotasová