Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Historický milník pro Tury, zahrají si finále 1. ligy

Historický milník pro Tury, zahrají si finále 1. ligy

18. 4. 2024

Třetí sezónu kroutí basketbalisté Turů Svitavy v 1. lize mužů a po předloňském vypadnutí v semifinále a loňském ve čtvrtfinále jsme se konečně dočkali finálové účasti.

Nadstavbová skupina o 1. až 6. místo nás sice nezastihla v optimální formě a i vinnou častých absencí jsme v této části sezóny sbírali spíše porážky. I tak jsme uhájili 4. místo a tím i výhodu domácího prostředí pro čtvrtfinálovou sérii. V ní se nám postavil Sokol Pražský, který rozhodně nebylo radno podcenit. Úvodní domácí utkání bylo lehce nervózní a byl to spíše boj, než nějaký ofenzivní festival. Ale to je play-off, jde už o hodně a počítá se každá výhra. Nakonec jsme tento zápas zvládli a po výhře 76:64 jeli na odvetu do Prahy s postupovými myšlenkami. Hned při úvodním rozskoku se bohužel velmi smolně zranila naše nejčerstvější posila, pivotman Jaroslav Kubín. Chvíli trvalo, než se z tohoto šoku hráči otřepali, ale po pár minutách jsme převzali otěže zápasu pevně do našich rukou a postupně navyšovali naše vedení. Po vysoké výhře 93:66 jsme mohli vyhlížet našeho semifinálového soupeře. Tím se stal vítěz nadstavby a jeden z hlavních favoritů celé soutěže GBA Lions Jindřichův Hradec. První utkání na jihu Čech se pro nás vyvíjelo dobře a získali jsme v průběhu zápasu i dvouciferné vedení. Na konci třetí čtvrtiny se však vyfauloval jeden z našich klíčových mužů Martin Novák. Domácí toho využili ke snížení a už si mysleli na obrat. My jsme se však nevzdali, a i přes postupné vyfaulování dalších dvou hráčů utkání s vypětím všech sil dotáhli do vítězného konce. Na domácí palubovce jsme tak měli postupový matchball, neboť play-off série se hrají na dvě vítězná utkání. V prvním poločase měli mírně navrch hosté, ale po změně stran jsme se i díky 33 bodovému Pavlovi Slezákovi dokázali urvat do vedení, které jsme si v koncovce už pohlídali. Po závěrečném klaksonu tak mohli hráči oslavit s pěkně zaplněnou halou Na Střelnici postup do premiérového finále 1. ligy.

Naším posledním soupeřem v cestě za titulem je už "jen" Slavoj Litoměřice, který trochu překvapivě přešel v semifinále přes dalšího velkého favorita Královské sokoly. Do série jdeme s velkým odhodláním, ale i respektem. Ostatně s Litoměřicemi jsme se v nadstavbové části utkali dvakrát a ani jednou se nám je nepodařilo porazit. Doufejme, že jsme si výhry nechali na tu nejdůležitější chvíli, tedy do finále.