Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » gymnazistky získaly díky projektu DofE cenné zkušenosti

gymnazistky získaly díky projektu DofE cenné zkušenosti

22. 4. 2024

Hned pět studentek svitavského gymnázia získalo zlatou úroveň v mezinárodním projektu DofE.

Program DofE funguje v České republice již od roku 1995. V roce 1956 ho založila Jeho královská Výsost, princ Philip, vévoda z Edinburghu (manžel britské královny Alžběty II), po kterém je také pojmenován - Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (The Duke of Edinburgh’s Award).
Mladí lidé díky programu DofE objevují své místo na tomto světě a překonávají své komfortní zóny. Účastníky motivuje v osobním rozvoji, smysluplném trávení volného času a přináší klíčové dovednosti pro budoucí studium i kariéru. Program funguje ve více než 230 školách a organizacích po celé České republice a věnuje se mu více než 5000 účastníků.

Účastníci mohou dosáhnout tří různých úrovní – bronzové, stříbrné a zlaté. Právě tu nejvyšší dokončilo hned pět studentek svitavského gymnázia. Začátkem dubna si, společně s dalšími účastníky programu z celé republiky, převzaly na slavnostním ceremoniálu ve Valdštejnském paláci zlatý odznak Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Dnes je na radnici přivítali také starosta města David Šimek s místostarostkou Dittou Kukaňovou, kteří jim k tomuto pěknému úspěchu poblahopřáli. Při rozhovoru se od oceněných studentek dozvěděli, že v rámci dobrovolnictví je naplňovalo doučování, některé pomáhaly např. s vrstevnickým mentoringem v Bonanze. Řeč byla samozřejmě také o expedicích, třeba do italských Dolomit a na Sněžku, na kterých si děvčata dokonce „sáhla na dno“.

O čem projekt DofE je?
Spočívá v tom, že se účastník pravidelně věnuje aktivitám ze tří oblastí (pohyb, dovednost, dobrovolnictví), každé z nich 1 hodinu týdně. U každé aktivity si stanoví určitý cíl, který ho motivuje a posouvá dál. Na závěr pak absolvuje týmovou expedici v přírodě. Program je určen pro všechny ve věku od 14 do 24 let.
Pokud vás tento program zaujal, navštivte stránku https://dofe.cz/ , kde se dozvíte podrobné informace.