Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Druhá benefice pro porodnici

Druhá benefice pro porodnici

18. 1. 2024

Psychická pohoda zejména v porodnictví je důležitá, k té přispívá i vybavení a pohodlí pro maminky i pro jejich doprovody a návštěvy,“ říká lékařka gynekologicko-porodnického oddělení svitavské nemocnice Lucie Kavanová. Je více než zřejmé, že ke všem změnám jsou potřeba nemalé finanční prostředky. A právě tímto směrem se ubírá značné úsilí mladé lékařky.

Vzhledem k tomu, že komfortnější nábytek, věci a zázemí nejsou nezbytnými investicemi, nebylo možné žádat o financování nemocnici. Lucie Kavanová přišla s nápadem za drobnou úhradu pořádat předporodní kurzy, kurzy první pomoci u dětí a především benefiční koncerty. 
První z nich se uskutečnil v listopadu a zpěvák Tomáš Klus vystupoval před naplněnou Fabrikou bez nároku na honorář. Veškerý výtěžek, asi šedesát tisíc korun, byl věnován porodnici a putoval na koupi porodní stoličky a speciální podložky okolo ní. „Vše, co jde na porodní sál, musí splňovat přísné hygienické normy, z čehož plyne i vyšší finanční náročnost,“ objasňuje Lucie Kavanová. Bylo jasné, že na vše, co by rádi v porodnici změnili, bude potřeba více peněz, proto jsou už nyní naplánovány benefiční vystoupení na půl roku dopředu.

Druhý benefiční koncert následuje v sobotu 3. února a jeho protagonista Xindl X opět věnuje svůj honorář svitavské porodnici. Vstupenky můžete kupovat již nyní v síti smsticketZískávání slavných jmen pro vystoupení ve Svitavách napomáhá fakt, že mužem Lucie Kavanové je významný český dramatik a divadelní režisér, který má v umělecké branži řadu přátel a známých. „Nebudu pořádat koncert s každým a za každou cenu,“ naznačuje lékařka, že její úsilí má konkrétní hranice. Peníze z druhé benefice půjdou na vybudování rodinného apartmánu v oddělení šestinedělí, jedná se o výjimečný typ pobytu s partnerem a třeba i starším sourozencem novorozeněte.

Třetí benefiční koncert je plánován na 30. duben s Olgou Lounovou, pěveckým sborem umělecké školy a místní kapelou D.U.Bmusic.

Dvacátý květen bude patřit dětskému odpoledni s porodnicí s mottem „Pro ty, kterým pomáháme na svět“ s vystoupením Míši Růžičkové, která pro porodnici snížila svůj honorář. 

Nic z ohromného úsilí Lucie Kavanové by nešlo bez podpory vedení porodnice i nemocnice, bez spolupráce s dětským oddělením, bez pomoci, podpory a skvělého přístupu veškerého personálu oddělení. Také Středisko kulturních služeb vychází vstříc při pořádání akcí pro porodnici. Prostory a servis poskytuje za minimální náklady.

Sama jsem se třikrát ocitla v pozici rodičky a přistupuji ke každé mamince tak, jak bych sama chtěla, aby se jednalo se mnou či s mými blízkými,“ hovoří Lucie Kavanová o svých pohnutkách pro neustálé vylepšování prostředí v porodnici a o změnách v přístupu k rodičkám.
 „Nechtějme, ať naše děti změní svět. Změňme ho my pro naše děti.“ Pojďme s tím Lucii Kavanové pomoci.

Petra Soukupová

 

vložila: Kateřina Kotasová