Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Chystá se proměna areálu Cihelna

Chystá se proměna areálu Cihelna

24. 1. 2023

V pondělí 19. prosince se ve velké zasedací místnosti MěÚ Svitavy sešla u "kulatého stolu" početná skupina občanů, kteří si chtěli vyslechnout budoucí záměry s volnočasovým areálem Cihelna. Město Svitavy totiž začíná plánovat jeho rekonstrukci.

Areál se nachází u výjezdu z města směrem na Poličku a v současné době v něm najdete plochou dráhu nebo zázemí Model klubu či Základní kynologické organizace Svitavy. Lidé zde za příznivého počasí mohou využít pumptrack nebo skatepark. A právě zastaralý stav skateparku započal myšlenky o možnostech úprav celého areálu. „Rádi bychom, aby se v budoucnu stala tato část města místem, kde Svitaváci mohou příjemně trávit svůj volný čas. Měly by se v něm nacházet stanoviště, která jsou lákavá pro dnešní mládež, kde si mohou užít neorganizované sportování,“ dodal k plánům místostarosta Pavel Čížek.  Vedení města proto oslovilo společnost Sportovní projekty s.r.o., která se zabývá úpravami obdobných lokalit.

Po konzultaci se zástupci jednotlivých klubů a svazků, které prostory využívají, vznikly první návrhy úprav. „Chtěli jsme znát podněty od lidí, kteří do Cihelny už nyní běžně dochází, co jim v prostoru chybí, co by bylo třeba zlepšit nebo naopak, zda nějaká místa stačí ponechat v současném stavu,“ dodal Čížek. Podle prvotní studie by část areálu Cihelna mohla být v budoucnu nově vyčleněna pro požární sporty, v místě by mohla stát tělocvična pro sporty zaměřené na silový a aerobní trénink, kterým doposud „domovský stánek“ chybí nebo by mohlo přibýt hřiště na parkour.

Studie navíc řeší také samotný přístup do areálu. Počítá s vybudování nové příjezdové cesty přímo ze silnice I/34 tak, aby nedocházelo k přetížení ulice Hálkova. Samozřejmostí je vznik parkovacích míst přímo v areálu.
Upravit celý areál bude časově i finančně náročné, v plánu je tedy postupovat „salámovou“ metodou s využíváním různých dotačních titulů. Nejdříve by se měl úprav dočkat skatepark, který je již v hodně žalostném stavu. Nahradit by ho tak měl moderní betonový skatepark vytvořený z bezúdržbového materiálu s barevnými plochami a různě hlubokými bazénovými částmi.

Dále by na řadu mohla přijít plocha určená pro požární sporty, na které by měly vzniknout čtyři 2,5m dráhy o stometrové délce. Pardubický kraj chce mít zbudované jedno takové sportoviště v každém svém okrese, areál Cihelna se jeví jako ideální.

Váš názor nás zajímá

Studie nyní získává finální podobu. Ačkoliv bude možné ladit detaily časem, chce mít vedení města jasnou vizi o uspořádání celého prostoru již nyní. „V první fázi se bude muset zbudovat infrastruktura. Je tedy nezbytné dopředu znát rozložení stanovišť a jejich požadavky,“ vysvětlil hlavní důvod Čížek.

Máte nějaký tip nebo připomínku, na co by se v areálu nemělo zapomenout?
Napište svůj podnět do pátku 17. února na email ondrej.komurka@svitavy.cz