Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Adventní čas v letošním roce

Adventní čas v letošním roce

24. 11. 2020

Letošní advent ve Svitavách bude jiný. Stejně jako v jiných městech budou chybět tradiční akce: velké trhy, koncerty, hromadná setkávání, ohňostroj. Letos se nepotkáme na předvánočním jarmarku na náměstí ani při Vánocích v muzeu. Rovněž Fabrika neotevře své dveře při promítání pohádek nebo vyrábění. Všichni z organizací, které pro vás každoročně adventní program připravují, se musejí přizpůsobit aktuální situaci a vládním nařízením.

Co tedy letos bude?

1) Rozsvícení stromu
Rozhodně se můžete těšit na krásný strom, který ozdobí horní část náměstí, a rozsvítí ho novými světýlky. Každou adventní neděli (začínáme 29. listopadu) budou náměstím znít koledy a další vánoční melodie (14:00–18:00). Strom na náměstí se o první adventní neděli v podvečerních hodinách rozsvítí – sledujte online. Celý následující týden (29.11.–5.12.)  v 16:30 světla vánočního stromu pohasnou a v 17 hodin posléze opět rozsvítí. Přijďte se na letošní stromek a výzdobu náměstí podívat, je nová… Prosíme vás o dodržení dvoumetrových rozestupů a neshlukování  se – jak nás k tomu nabádají vládní opatření. Děkujeme partnerovi projektu Rozsvícení vánočního stromu - Skupina ČEZ. Plánovali jsme výdejní okénka, u nichž by bylo možné zakoupit kávu, punč nebo svařené víno – to zatím není vzhledem k vládním nařízením možné. Snad to půjde o druhé adventní neděli, vše sledujeme a budeme vás informovat podle aktuálních rozhodnutí vlády.

2) Fotostěna a netradiční PF 2021
Vymýšleli jsme, čím vás v této zvláštní době, kdy je málo povoleno, zaujmout. Tak vznikla fotostěna, bude na vás čekat před informačním centrem. Pokud si tu uděláte fotografii či selfie, bude pro vás vzpomínkou na neobvyklý rok nebo přáním do toho nového 2021. Děkujeme kamarádům ze SVČ a muzea za parádní práci. Leo, Krťo, Ondro, super! #svitavya2021 #svitavyavanoce
Facebook města Svitavy

3) Adventní víkendy vám zpříjemní online koncerty Středisko kulturních služeb
Při první neděli to bude dudácký recitál Heleny Petrákové (od 15 hodin) a pořad Na koberečku s Františkem Černým (od 20 hodin). Při druhé neděli zahraje Trio Musette (od 15 hodin), v sobotu 12. prosince se těšte na koncert Veroniky Wildové a bandu Divoko (od 17 hodin), v neděli 13. prosince na recitál svitavské básnířky a písničkářky Pavly Boučkové (od 15 hodin) a svitavskou jazz punkovou skupinu The Dozing Brothers (od 19 hodin). V sobotu 19. prosince zazpívá svitavská vokální skupina SYxtet, v neděli 20. prosince vystoupí dechový kvintet svitavských muzikantů (v 15 hodin) a S.U.E. (od 19 hodin). Odkaz na aktuální online koncert zveřejníme vždy na facebooku. Všechny online koncerty bude přenášet i svitavská televize Comvision.
www.kultura-svitavy.cz
Youtube kanál SKS Svitavy
Facebook SKS Svitavy

4) Pekelný Mikuláš
Středisko volného času má pro všechny příznivce této akce dobrou zprávu. Na poslední chvíli vymysleli model, podle kterého bychom mohli tuto akci uspořádat. Určitě se bude od tradičního pojetí lišit, a to hlavně z hlediska prostoru, data konání, ale také počtu čertů, andělů a samotných dětí, kteří budou chtít vidět přísného Lucifera a laskavého Mikuláše. Pekelný Mikuláš zahromuje dne 5. 12. 2020 od 14 do 20 hodin na muzejní zahradě a zahradě SVČ. Na akci se bude nutné předem objednat přes online rezervační systém, který najdete na  www.svc.svitavy.cz.
Facebook SVČ

5) Soutěž
Putování za světlem betlémským je soutěž, kterou společně pořádají SVČ Tramtáryje a svitavské muzeum. Jedná se o adventní hru pro rodiny s dětmi, seniory, všechny Svitaváky. Vždy na začátku adventního týdne zveřejníme aktivity na každý den v daném týdnu, bude se jednat buď o vánočně laděné činnosti, nebo aktivity venku. U některých aktivit bude úkol vyluštit šifru a dojít na určité místo, tam se vyfotit. Vznikne takto cca 12 až 16 fotografií, které když nám do 20. prosince účastníci hry pošlou, vyrobíme z nich kalendář na celý rok. Celou hrou se bude prolínat vánoční příběh, který napsal historik muzea Radoslav Fikejz.

6) Putování za Ježíškem
V neděli 13. prosince pořádá SVČ Tramtáryje večerní procházku se světýlky. Na konci bude na účastníky čekat Ježíškova pošta, děti budou moci odeslat dopis Ježíškovi. Hra bude součástí aktivity putování za světlem betlémským, ale můžete ji absolvovat i samostatně. Trasa bude připravena v parku Patriotů. Začátek procházky bude v 16:15 hodin, potrvá do 19 hodin.

7) Videa z muzea
Na facebooku a webových stránkách budou pracovníci muzea postupně zveřejňovat instruktážní videa, která vás naučí uvázat adventní věnec, vyrobit vánoční ozdoby a dekorace či vás seznámí s některými vánočními zvyky. Je jasné, že muzejní advent bude zcela jiný, než na co jsme byli v minulých letech zvyklí. Něco však přesto zůstane. Svitavský betlém bude opět rozšířen o nové postavy, tentokrát přibudou figury ponocného a ovečky. Zachována rovněž budou tradiční vánoční hnízda. Pokud budete mít i letos chuť na naši vyhlášenou specialitu, přijďte druhou adventní neděli, tedy 6. prosince 2020, na náměstí Míru k výdajovému okénku Floriánky. Připraven bude také muzejní papírový betlém, který si doma budete moci vystřihnout, vymalovat a nainstalovat.
www.muzeum.svitavy.cz
Facebook městské muzeum a galerie

8) Silvestr
Silvestrovský ohňostroj a čočkovou polévku letos vzhledem k současné situaci vynecháme. Pokud situace dovolí, připravíme pro vás i další akce. Sledujte proto informační kanály organizací i města. Těšíme se, že se při některé z online či face to face předvánočních akcí potkáme.

Petra Soukupová
Petr Šmerda