Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » 130. VÝROČÍ LANGEROVY VILY

130. VÝROČÍ LANGEROVY VILY

6. 9. 2022

Hned dva svitavské architektonické skvosty slaví v letošním roce 130. výročí. Oba také mají stejného autora, jímž je prominentní brněnský architekt Germano Wanderley. Ottendorferova veřejného knihovna slaví 130 let od slavnostního otevření. Langerova vila pro změnu slaví 130 let od svého dokončení, které měl na starosti architektův syn Hugo Wanderley.

Langerovu vilu v historizujícím stylu navrhl již v letech 1888–1891 brněnský architekt a k. k. profesor Germano Wanderley, dokončena byla o rok později. Majitelem rezidence byl zakladatel dřevozávodu ve městě Julius Langer, jehož rodina patřila k nejváženějším svitavským rodinám. Na počátku 30. let 20. století ovšem rodinný podnik došel k úpadku. Od roku 1928 musely být rozprodávány jednotlivé provozy a vilu samotnou získala svitavská spořitelna. Od ní ji v roce 1942 Svitavy zakoupily a parkovou zahradu zpřístupnily veřejnosti.

Ke svému jubileu si sice Langerova vila již nadělila dárek v podobě titulu Památka roku Pardubického kraje 2021.

Město Svitavy ale plánuje její významné výročí oslavit také s veřejností, a tak na třetí zářijový víkend přichystalo zajímavý program.

Páteční večer (16. září) bude patřit hře světel, kdy se na fasádě vily spojí historie se současností. Návštěvníci se mohou těšit na videoprojekci, lasery či unikátní hru s osvětlením vily, kterým od loňska disponuje. To vše za doprovodu hudby včetně živého vystoupení písničkářky Amelie Siba či skupiny Dukla. Sledovat celé představení navíc bude možné netradičně z prostor kruhového objezdu, který bude na dobu konání akce pro průjezd vozidel uzavřen. Zde jedno upozornění: Prosíme vás, abyste nevstupovali na okrasnou zeleň, děkujeme :) .

V sobotu (17. září) odpoledne si můžete přijít vychutnat Příběh „prokleté“ vily v podání divadelního uskupení Devět dívek na schodech (pod vedením Miloslava Štrycha), jenž vás seznámí netradiční formou s historickými událostmi vily. Po něm si můžete projít vilu s doprovodným komentářem průvodců - starosty a místostarosty. Začátek jednotlivých představení je naplánovaný na 14., 15., 16. a nově také na 17. hodinu, z důvodu omezené kapacity je nutná předchozí rezervace (provedete zde), bez které nebudete moci být do vily vpuštěni.

Nedělní program (18. září) bude patřit historickým a architektonickým faktům. Ve 14 hodin začne přednáška uznávaného historika umění Pavla Zatloukala o architektuře přelomu 19. a 20. století, ve kterém byla právě Langerova vila postavena. Pokračovat bude od 15 hodin v přednášce zaměřené na historii vily a událostí s ní spojených svitavská historička Monika Němcová. Zájemci si poté budou moci projít známá i neznámá zákoutí vily, která nejsou běžně přístupná, v doprovodu starosty Davida Šimka a místostarostů Pavla Čížka nebo Ditty Kukaňové.

PODROBNÝ PROGRAM

Oproti původnímu plánu dojde k malé změně v hudební produkci. Amelie Siba vystoupí již ve 20:00 hodin, následovat bude v 20:50 skupina Dukla.

Srdečně vás na všechny události zveme. Určitě přijďte, bude to stát za to!