Úvod » O městě » Aktuálně » Tiskove Zpravy » ZMĚNY CEN ZA PARKOVÁNÍ NA SVITAVSKÉM NÁMĚSTÍ

ZMĚNY CEN ZA PARKOVÁNÍ NA SVITAVSKÉM NÁMĚSTÍ

22. 3. 2023

Radní města Svitavy rozhodli o změně ceníku parkování na svitavském náměstí. Změny se dotknou především ceny parkovacích karet, běžného užívání se týkat nebudou.

Město Svitavy zavedlo úhradu za parkování v historickém centru již v roce 1992. Cílem bylo usměrnit parkování a zajistit hladkou průjezdnost náměstím, společně s větším zajištěním bezpečnosti chodců. Tato priorita se postupem času, kdy vozidel přibývalo geometrickou řadou, stala ještě důležitější. 

V roce 2022 byl navýšen poplatek za parkovací kartu na 8 tisíc korun. Ačkoliv v průběhu loňského roku vedení města nezaznamenalo od obyvatel podněty na změnu, se spuštěním kamerového systému od 1. ledna 2023, který pomáhá odhalit neplatiče, se situace změnila. 

Starosta města David Šimek proto již na lednovém zasedání zastupitelstva vyzval k revizi nařízení a ceníku týkajícího se parkování v placených zónách. Všechny zastupitelské kluby tak předložily své návrhy na případnou změnu. Na zasedání dopravní komise byly jednotlivé podněty pečlivě prodiskutovány a Radě města Svitavy byl doporučen mj. nový ceník úhrad. S ním se rada ztotožnila. Odbor dopravy, nyní začne, ve spolupráci s Městskou policií Svitavy, pracovat na aktualizaci daného nařízení. S nabytím účinnosti se počítá k 1. červenci 2023.

Doporučené návrhy:
Základní cena roční parkovací karty – 8 000 Kč
Základní cena pololetní parkovací karty – 5 000 Kč

Nově budou zavedeny zvýhodněné parkovací karty, určené pro:
•    obyvatele s trvalým pobytem v dané zóně
•    obyvatele s doloženou nájemní smlouvou v dané zóně a zároveň trvalým pobytem ve Svitavách

Podmínkou pro zisk zvýhodněné ceny je, že vozidlo musí být psané na FO splňující uvedené podmínky (nelze tedy získat na automobil psaný na PO, případně jinou FO):
Zvýhodněná cena pololetní parkovací známky – 1 500 Kč první vozidlo, 3 000 Kč druhé vozidlo, 5 000 třetí a každé další vozidlo

Zvýhodněná cena roční parkovací známky – 2 000 Kč první vozidlo, 5 000 Kč druhé vozidlo, 8 000 třetí a každé další vozidlo

Změny se také dočká úplata za parkovací kartu pro podnikatele, které od roku 2022 přišla na 5 000 korun ročně za první vozidlo a 8 000 korun za každé další. Podmínkou je, že vozidlo musí být psané na IČO dané firmy.

Nově budou platit:
Cena pololetní parkovací karty – 2 000 Kč první vozidlo, 3 000 Kč druhé vozidlo, 5 000 třetí a každé další vozidlo
Cena roční parkovací karty – 3 000 Kč první vozidlo, 5 000 Kč druhé vozidlo, 8 000 třetí a každé další vozidlo

 

Kateřina Kotasová