Úvod » O městě » Aktuálně » Tiskove Zpravy » Z PROSINCOVÉHO JEDNÁNÍ ZASTUPITELSTVA

Z PROSINCOVÉHO JEDNÁNÍ ZASTUPITELSTVA

13. 12. 2023

Zastupitelstvo města Svitavy se v tomto roce naposledy sešlo v pondělí 11. prosince a jednalo téměř tři a půl hodiny. Odhlasován byl mimo jiné poplatek za odpad na rok 2024 či návrh rozpočtových opatření pro rok 2023.

Program pondělního zasedání byl zahájen schvalováním rozpočtového provizoria. Vzhledem k tomu, že rozpočet města Svitavy pro rok 2024 se bude schvalovat až v 1. čtvrtletí následujícího roku, je potřeba k zajištění plynulosti hospodaření města a jím zřízených a založených organizací stanovit pravidla rozpočtového provizoria. Schváleno tak bylo čerpání běžných výdajů měsíčně ve výši 1/12 schváleného rozpočtu pro rok 2023 (s určitými výjimkami).

V dalším bodě zastupitelé schválili návrh plánu práce Zastupitelstva města Svitavy pro rok 2024. Oproti předchozím rokům dochází k menší změně, kdy se jedno jarní zasedání přesouvá na podzim, především kvůli investičním akcím, kdy často bývá nutné dělat případné úpravy v rozpočtu právě v tomto období. Zasedání v roce 2024 proběhnou 29. ledna, 25. března, 17. června, 9. září, 21. října a 9. prosince.
Zastupitelé vzali na vědomí Zprávu o sociální problematice ve městě, která detailně popisuje pomoc, která je občanům Svitav nabízena, včetně přiblížení služeb jednotlivých poskytovatelů. Místostarostka Ditta Kukaňová neopomněla poděkovat za záslužnou práci všem, kteří v sociální oblasti pracují.

V majetkoprávních úkonech, kdy zastupitelé většinou schvalují nabytí a prodej různých pozemků, schválili zastupitelé mj. uzavření Smlouvy o podmínkách provedení stavby s Pardubickým krajem. Smlouva se týká výstavby nové výjezdové základny záchranné zdravotnické služby, která bude realizována u obchvatu na pozemku města Svitavy. Město Svitavy se tak zavázalo, že po dokončení stavby převede bezúplatně tento pozemek do vlastnictví Pardubického kraje.

V nejdelší části programu týkající se operativních zpráv a různých bylo projednáno tentokrát 18 bodů. Schváleny byly všechny, mimo jiné:
•    Uzavření dohody o narovnání s obcí Kamenná Horka, kterou dojde k narovnání vztahů vyplývajících ze Smlouvy o zabezpečování požární ochrany. Dohodou se také navyšuje roční příspěvek poskytnutý obcí Kamenná Horka městu Svitavy za tuto spolupráci z částky 30 000 Kč na 40 000 Kč od 1. ledna 2024.
•    Realizace čtyř níže uvedených projektů:
o    Na realizaci projektu „Zelená energie pro Šanci Svitavy“ (pořízení tří nových ekologicky šetrných vozidel pro Sociální služby města Svitavy) bylo financování z rozpočtu města Svitavy schváleno až do výše 4 950 000 Kč.
o    Na realizaci projektu „Svitavy – VO 2023“ (výměna 325 kusů stávajících výbojkových svítidel za LED svítidla a doplnění 16 kusů nových svítidel) bylo financování z rozpočtu města Svitavy schváleno až do výše 6 820 000 Kč.
o    Na realizaci projektu „Analýza rizik bývalé ČOV VIGONA Svitavy“ (vyhodnocení a vypracování analýzy skutečných rizik pro lidské zdraví a okolní ekosystémy kontaminovaného území v areálu bývalé čistírny odpadních vod společnosti VIGONA a SVITAP) bylo financování z rozpočtu města Svitavy schváleno až do výše 2 860 000 Kč.
o    Na realizaci projektu „Analýza rizik potencionální kontaminace pozemků na Červenici v k.ú. Svitavy předměstí“ (průzkumné práce a následné vypracování analýzy týkající se území, ve kterém probíhalo stáčení ropných produktů z železničních cisteren do blízké benzínové stanice) bylo financování z rozpočtu města Svitavy schváleno až do výše 1 980 000 Kč.

•    Poskytnutí dotace Seniorcentru města Svitavy ve výši téměř 4 870 000 Kč na úhradu nákladů spojených s činností společnosti v roce 2024.
•    Předfinancování projektu Základní školy Svitavy, náměstí Míru 73, do 48. Výzvy IROP – Vzdělávání, a to ve výši 4 750 000 Kč.
•    Aktualizace Programu regenerace městské památkové zóny Svitavy na období 2024-2029. V letošním roce totiž končí platnost aktuálního dokumentu. Nový program detailně zpracovává, co vše je třeba v památkové zóně města řešit, a to nejen u samotných objektů, ale také na veřejném prostranství. Druhá část programu je zaměřena na stavebně technický průzkum objektů v památkové zóně, který odhalil vhodné opravy a úpravy jednotlivých objektů. Program byl projednán také s Národním památkovým ústavem.
•    Poskytnutí dotace společnosti SVITAVSKÝ BASKET s.r.o. ve výši 600 000 Kč na úhradu části provozních nákladů týmu Tuři Svitavy v první basketbalové lize.
•    Vydání Obecně závazné vyhlášky města Svitavy o místním poplatku za obecní systém odpadového hospodářství na rok 2024, jejíž součástí je stanovení místního poplatku za odpad na rok 2024, a to ve výši 1 032 Kč / občan / rok. Vyhláška dále obsahuje navýšení příspěvku hrazeného městem Svitavy za své občany na částku 685 776 Kč.
•    Poskytnutí návratné finanční výpomoci ZŠ Felberova na projekt „F-Hive – modernizace zázemí na ZŠ Svitavy, Felberova 2“ ve výši 44 290 000 Kč. Projekt řeší úpravu prostor školní družiny, stavební úpravy vstupu do budovy, šaten, chodby, vybudování učebny pro výuku multimediální výchovy a praktických dovedností. Nebo také pořízení moderního vybavení pro výuku cizích jazyků, práci s digitálními technologiemi a polytechnické vzdělávání. Návratnou finanční výpomoc škola uhradí z přijaté dotace nejpozději do 31. 12. 2025.
•    Rozpočtové opatření, kterým se provádí změna rozpočtu města Svitavy pro rok 2023 na celkovou částku 730 357 100 Kč.

Po Novém roce se zastupitelé opět sejdou v pondělí 29. ledna.